Pierścień Picassa dla Dory Mar

Piątek, 16 czerwca 2017 (20:03)

Na fot. z AFP złoty pierścień (z rubinem i agatem) zaprojektowany przez Pabla Picassa, dla swojej kochanki Dory Maar. Zostanie on sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie w dniu dniu 21 czerwca br. Oczekuje się, że osiągnie on cenę w przedziale 339 - 560 tys. euro.

W 1936 Picasso nawiązuje romans z malarką i modelką Dorą Maar. Stała sie jego kochanką, muzą i fotografką. Zrobiła mu ok. 1800 zdjęć, a on namalował ją na kilkudziesięciu obrazach. W 1937 r. namalował cykl obrazów przedstawiających kobietę w rozpaczy na wszystkich jest wałsnie ona. Na słynnej "Guernice", głośnym dziele antywojennym, w centralnym planie umieścił twarz Dory.

Po zwazaniu się z Maar Françoise Gilot artystka przeszła załamanie nerwowe, w wyniku którego całkowicie odcięła się od świata. Kompletnie rozbita i osamotniona była leczona w szpitalu psychiatrycznym. Miała wówczas powiedzieć "Po Picassie tylko Bóg". Artystka zmarła w wieku 89 lat w Paryżu 16 lipca 1997 roku.

Jej portret kochanki (Dora Maar z kotem) Picassa z 1941 r. został sprzedany za prawie 93 mln dolarów. Praca ta jest jednym z najdroższych obrazów na świecie ( fot.nr 2) .

Jak podaje portal ryneksztuka.pl, z siedmiu jego kobiet, dwie popełniły samobójstwo, dwie popadły w obłęd - to tragiczny bilans tego geniusza sztuki.

od 1 do 6, liczba zdjęć w galerii: 6
Podziel się