Ruszył blok w Elektrowni Kozienice

Wtorek, 12 września 2017 (08:24)

W sobotę 9 września 2017 r., po wstępnych fazach rozruchu, ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice, jedna ze strategicznych na polskim rynku energetyki inwestycji.

Nowy blok w Kozienicach jest największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Blok o mocy 1075 MW brutto i sprawności 45,59% netto jest też największą instalacją dostarczającą energię elektryczną w Polsce.

Na początku września br. po kilku miesiącach przygotowań i z sukcesem przeprowadzonych testów 1075 MW blok B11 ENEI Wytwarzanie rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. Przed synchronizacją konieczne było uruchomienie wszystkich układów technologicznych. Od 1 września br. blok pracował z różną mocą w celu przeprowadzenia zaplanowanych testów i prób po synchronizacyjnych poprzedzających uzyskanie mocy 1000 MW. W sobotę, 9 września 2017 r. o godzinie 13:00 Blok uzyskał moc 700 MW, a następnie o 16:30 moc 888 MW - najwyższą ze wszystkich dotychczas eksploatowanych bloków w Polsce (El. Bełchatów 858 MW).

Wykonawcą projektu jest konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe. Udział Polimexu-Mostostalu w pracach stanowi 42.7 proc.

Blok 11 pracuje zgodnie z przyjętym planem produkcji. Kolejne etapy to prace regulacyjne i optymalizacyjne związane z jego pracą. Termin pełnego oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia bieżącego roku.

Należąca do Grupy Enea elektrownia w Kozienicach to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

od 1 do 5, liczba zdjęć w galerii: 5
Podziel się