Zdrożała ropa naftowa na giełdzie w USA

Czwartek, 8 marca 2012 (08:46)

Podczas tej sesji rosną notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Według maklerów to efekt obaw, że nałożone na Iran sankcje wpłynęły na spadek eksportu surowca z tego kraju.

Na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, drożeje o 22 centy, do 106,38 dol.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 13 centów, do 124,25 dol. za baryłkę.

Prezydent USA Barack Obama w niedzielę zapewnił Izrael, że USA nie dopuszczą do dozbrojenia Iranu w broń atomową, choćby wymagało to użycia siły.

Podkreślił, że na akcję militarną USA zdecydują się w ostateczności.

Prezydent USA powiedział, że jeżeli reżim w Teheranie wejdzie w posiadanie tej broni, może ona wpaść w ręce terrorystów, a także skłonić inne kraje Bliskiego Wschodu i rejonu Zatoki Perskiej do jej pozyskania.

Przypomniał o sankcjach na Iran, m.in. o embargu na transakcje z jego bankiem centralnym, przez który Iran sprzedaje swoją ropę. Oświadczył, że sankcje odnoszą skutek, dotkliwie godząc w irańską gospodarkę.

Iran pompował w lutym 3,45 mln baryłek ropy dziennie, to najmniej od września 2002 r. - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg.

W środę ropa w USA zdrożała o 1,46 dol., do 106,16 dol. za baryłkę, czyli najwyższego poziomu zamknięcia od 5 marca br. Od początku roku ceny ropy na NYMEX w Nowym Jorku wzrosły o 7,6 proc.

PAP

Podziel się

Twój komentarz może być pierwszy

Gość

Piszesz jako Gość