Kto w 2013 r. będzie musiał mieć kasę fiskalną?

Piątek, 14 grudnia 2012 (07:15)

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które ma obowiązywać zarówno w 2013 r., jak i 2014 r., zawiera ważne zmiany dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Przewiduje się ograniczenie liczby podatników uprawnionych do korzystania z tego zwolnienia.

Od nowego roku kasy fiskalne od 1667 złotych!

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Jednak na mocy delegacji ustawowej Minister Finansów zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienia te obecnie określone są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2010 r. nr 138, poz. 930). Rozporządzenie to obowiązuje jednak tylko do końca tego roku. W związku z tym Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie w tym zakresie (z dnia 29.11.2012 r.).


Nowe rozporządzenie ma obowiązywać do końca 2014 r.

Zwolnienia z kas

Istotną zmianą wynikającą z przepisu nowego rozporządzenia jest obniżenie limitu obrotów uprawniającego do korzystania ze zwolnienia ze względu na jego wysokość.

Obecnie nie mają obowiązku stosowania kasy rejestrującej podatnicy, u których kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku 40.000 zł.

Zwolnieni z tego obowiązku są także podatnicy rozpoczynający sprzedaż w danym roku podatkowym, jednak tylko do kwoty obrotów wynoszącej 20.000 zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak wynika z nowego rozporządzenia, limity obrotów z tej działalności, zarówno dla podatników kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność do kwoty 20.000 zł. Przy czym w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego limit ten określany będzie w proporcji do okresu jej prowadzenia. Limit ten należy liczyć od momentu rozpoczęcia sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych do końca danego roku podatkowego.

Natomiast jeśli chodzi o zwolnienia przedmiotowe wynikające z załącznika, to wprowadzono niewielkie zmiany w tym zakresie. Zaproponowano m.in. zmianę w poz. 29 załącznika do rozporządzenia. Jak wynika z nowego brzmienia tej pozycji, ze zwolnienia korzystać będą "Usługi w zakresie edukacji" (PKWiU ex 85), z wyłączeniem:

  • usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),
  • usług szkół tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),
  • usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

Tak więc obowiązkiem ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej objęte będą szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

W zakresie zwolnień przedmiotowo-podmiotowych utrzymano zwolnienia dotyczące podatników, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika w obrotach z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT jest większy niż 80%.

Czynności wyłączone ze zwolnienia

W dalszym ciągu ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej nie będą mogli korzystać podatnicy:

1) dokonujący dostawy m.in.:

    • części do silników (PKWiU 28.11.4),
    • przyczep i naczep,
    • sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU 26.70.1),

2) świadczący m.in. usługi:

    • przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

3) u których wcześniej powstał obowiązek ewidencjonowania.

Obowiązkiem ewidencjonowania objęto dostawy gazu płynnego, a nie jak obecnie podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

Termin rozpoczęcia ewidencjonowania

Jak wynika z § 5 nowego rozporządzenia, utrzymano zasadę, że podatnik traci prawo do zwolnienia z ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczył obowiązujący limit obrotów w kwocie 20.000 zł. Dotyczy to zarówno podatników kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego.

Zmieniono także brzmienie obecnie obowiązującego § 3 ust. 3 rozporządzenia dotyczącego podatników, którzy na skutek utraty prawa do zwolnienia musieliby zainstalować ponad 5.000 kas. Jak wynika z nowych przepisów (§ 5 ust. 4), skrócono z dwóch lat do jednego roku okres zwolnienia dla podatników korzystających ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 3 obecnego rozporządzenia, przy jednoczesnym dopuszczeniu zasady ogólnej wyrażonej w § 6 nowego rozporządzenia, dotyczącej stopniowego wprowadzania kas po upływie tego okresu.

Przepisy przejściowe

Podatników, którzy utracą prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 1 stycznia 2013 r., dotyczą terminy rozpoczęcia ewidencjonowania wynikające z przepisów rozporządzenia obowiązującego do końca 2012 r.

Natomiast podatnicy, którzy w 2012 r. rozpoczęli dostawy towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w celu określenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w 2013 r. za pomocą kas rejestrujących, nie będą musieli stosować wyliczenia obrotów na podstawie proporcji do okresu prowadzenia działalności.

Obowiązywać ich będzie limit 20.000 zł w skali całego roku.

Ponadto podatnicy, którzy korzystać będą ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 1 stycznia 2013 r., jednak na podstawie nowych regulacji nie będą mieli prawa do dalszego korzystania ze zwolnienia na podstawie § 2 i § 3 nowego rozporządzenia, zobowiązani będą do rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem 1 marca 2013 r.

autor: Aleksandra Węgielska
Gazeta Podatkowa nr 100 (932) z dnia 2012-12-13

GOFIN podpowiada

Gazeta Podatkowa

Powiadom mnie Kliknij, aby dodać kategorię

Korzystasz z Dinga jako

Powiadomimy Cię o nowych
matriałach w tematyce

Nie będziesz już otrzymywać
powiadomień w temacie

Przejdź do serwisu
żeby zobaczyć swoje powiadomienia »

 

~jerg -

Trzeba być albo debilem,albo.....debilem,żeby górną granicę zwalniającą z obowiązku posiadania kasy ustalić na 20 000zł obrotu(!) rocznie!!! Przedsiębiorca,prowadzący jednoosobową "firmę" samego ZUS-u zapłaci ok 11500zł!! Odliczając inne koszty,może zostanie mu z ROKU 5000zł (pieć tysięcy)! I ON MUSI MIEĆ KASĘ FISKALNĄ?? Czy ci,którzy ustalają takie przepisy BYLI KIEDYKOLWIEK BADANI PSYCHIATRYCZNIE?? IM zostaje po 10 000zł (co najmniej) na czysto MIESIĘCZNIE i....kasy IM niepotrzebne!! JAK DŁUGO JESZCZE MY BĘDZIEMY TO TOLEROWAĆ??

~neo -

a kiedy kasy u stomatologów byłem przed wczoraj skasował ode mnie 650 zł ale kasy w gabinecie brak jak chciałem rachunek to zrobił takie oczy jak bym z nieba spadł i co oni nie mają dochodów powyżej 40.000 rocznie?

~Mi-Siu -

Nooooo. Lekarze i prawnicy mają dochód roczny nie przekraczający 40.000 PLN. Za to baba na straganie z zieleniną czy pisuardessa ma wielokrotnie od w/w więcej.

Piszesz jako Gość