Gomułka: Tusk boi się reform!

Wtorek, 25 czerwca 2013 (11:11) Aktualizacja: Wtorek, 25 czerwca 2013 (12:27)

Donald Tusk bał się reform, żeby nie utracić władzy - mówi były wiceminister finansów w jego rządzie. Profesor Stanisław Gomułka pytany w radiowej Trójce o pomysły polityków dotyczące dalszych zmian w systemie emerytalnym, bronił Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Profesor Stanisław Gomułka, fot Andrzej Iwanczuk /REPORTER

Stanisław Gomułka podkreśla, że zarzuty wobec OFE - obciążanie budżetu - mają polityczny charakter. Tłumaczy, że przekazywane do funduszy pieniądze nie pochodzą z długu zaciąganego przez państwo, ale ze składek obywateli.

Przez wiele lat nie było przyrostu długu publicznego z tego powodu, między innymi dlatego, że były duże dochody z prywatyzacji. Dopiero w ostatnich latach pojawił się problem z długiem, ale nie z powodu OFE. Mamy bardzo duży wzrost długu w ostatnich 3-4 latach o około 300 mld złotych, bo doszło do dużego wzrostu wydatków przy zmniejszających się dochodach.

Według Gomułki, naturalną reakcją rządu powinno być zmniejszanie deficytu i zmiany w emeryturach. Rząd zaczął rozwiązywać problem, zmniejszając składkę kierowaną do OFE. Dziś pomysły na dalsze ograniczanie OFE wynikają z wyraźnej niechęci do innych reform przy rosnącym deficycie. A do zreformowania zostaje cała lista przywilejów emerytalnych - dla służb mundurowych, nauczycieli, sędziów i prokuratorów - mówi Gomułka.

To 80 mld złotych czyli 8 razy więcej niż idzie do OFE. Rząd boi się zająć tymi sprawami, bo wiążą się z nimi koszty polityczne. - podkreśla były wiceminister.

Gomułka dodaje, że już 6 lat temu, na początku rządów PO-PSL, gdy został wiceministrem finansów odpowiedzialnym za zmiany w systemie finansów publicznych, okazało się, że na reformy nie można liczyć. - Wkrótce się okazało, że właśnie premier ma trochę inne cele polityczne, że boi się reform, boi się konfrontacji z opozycją, w szczególności z Prawem i Sprawiedliwością. I po to, żeby utrzymać się przy władzy, to zaniechano jakiś większych reform - mówi Gomułka.

Rząd ma zająć się przygotowywanym przez ministra finansów przeglądem systemu emerytalnego. Według pomysłów, o jakich mówią politycy, OFE mogą stać się dobrowolne, a opłaty przez nie pobierane mogą ulec obniżeniu.

IAR

Podziel się

~Marta -

A ja, moja rodzina i znajomi bedziemy głosować na PO bo tylko ta partia wlasnie dokonuje wielkich zmian i reform... A nie szaleje na konferencjach prasowych jak PiS i Ziobro...

~mb -

Odezwał się mądrala PISOWSKI -Gomułka ??? a co on będąc w rządzie zreformował ,a inni ??? Wszyscy stosowali rozdawnictwo A pretensje DO TEGO RZĄDU ZE NIE REFORMUJE ICH POSUNIĘĆ !!! przeciez WSZYSTKIE TE PRZYWILEJE emerytalne TO SPUŚCIZNA PO POPRZEDNICH RZĄDACH . A kto jak nie PO uporządkowała emerytury pomostowe , przedłużyła wiek emerytalny i porządkuje pozostałe sprawy z tym związane .To samo dotyczy OFE - nie było nawet z tym związanych odpowiednich przepisów o ich wypłacie ,a OFE pobierało ogromne pieniądze na swoje utrzymanie -kto to ukrócił jak nie PO!!!! SLD dla mundurek zmniejszyła obowiązek pracy do 15 lat by nabyć emeryturę teraz trzeba to prostować . A kto zabrał przywileje SB-kom jak nie PO. POLACY to dziwny Naród . Tych co starają się coś zrobić !! dla dobra POLSKI ,jak,. Wałęsa , -stanął na czele strajku ,wyprowadził ruskie wojska z Polski , już to wystarczyłoby za wszystko innemu Narodowi!!! Premier D. Tusk zmienia Polskę na lepsze !! , pozycja Polski w świecie jest wysoka !!!! ZOSTAJĄ przez , moim zdaniem, NIE POLAKÓW OPLUCI !!!!! TAK nie postępuje POLAK !! TAKI Gomułka ma coś do powiedzenia ????????????A on jest w tym klubie który opłaca pis.

Gość

Piszesz jako Gość