Kolejne uproszczenia dla podatników

Wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości co do interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika oraz likwidacji obowiązku uzasadniania przyczyn korekty deklaracji - to tylko niektóre zmiany zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej złożonym przez prezydenta w Sejmie.

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie zasady rozstrzygania niemożliwych do usunięcia wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Jeżeli zatem przepis prawa prowadzi do bezpodstawnych wniosków, sprzecznych lub niejednoznacznych, to prawidłowym rozwiązaniem ma być wybór znaczenia tego przepisu prawa, który jest najkorzystniejszy dla podatnika i zapewnia jego ochronę.

Reklama

Zmiany w przepisach dotyczących przedawnienia zobowiązań podatkowych

Innym rozwiązaniem jest proponowane w projekcie uporządkowanie przesłanek przerywających bądź zawieszających bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Chodzi o usunięcie wątpliwości podatników co do tego, czy dane zobowiązanie uległo przedawnieniu i usunięcie niepewności podatników w tej kwestii.

Projekt nowelizacji określa maksymalny okres, o jaki może zostać przedłużony termin przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z zawieszeniem lub przerwaniem jego biegu. Okres ten ma wynosić 3 lata, co oznacza, że - niezależnie od działań organów podatkowych - zobowiązanie podatkowe przedawni się najpóźniej z upływem 8 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności podatku.

Ponadto spośród okoliczności uzasadniających brak rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub zawieszenie już rozpoczętego zostanie wyeliminowana przesłanka dotycząca wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.

Inne proponowane zmiany

Projekt likwiduje także możliwość nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom nieostatecznym z uwagi na to, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące.

Ponadto zlikwidowany ma być obowiązek dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty do deklaracji. W rezultacie podatnicy będą mogli fakultatywnie składać uzasadnienie przyczyn złożenia korekty i uzyskać tym samym niższe odsetki za zwłokę.

Omawiany projekt zmian w Ordynacji podatkowej trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.

Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: ordynacja podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »