W Europie kontrakty wskazują na "zielone" otwarcie, mocno drożeje ropa

Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną, chociaż zwyżki nie są zbyt duże. Mocno drożeje ropa naftowa. W Niemczech produkcja przemysłu "pozytywnie zaskoczyła", bo spadła w lutym mdm jedynie o 0,5 proc., a spodziewano się 3 razy mocniejszego spadku - podają maklerzy.

Kontrakty na indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną, chociaż zwyżki nie są zbyt duże. Mocno drożeje ropa naftowa. W Niemczech produkcja przemysłu "pozytywnie zaskoczyła", bo spadła w lutym mdm jedynie o 0,5 proc., a spodziewano się 3 razy mocniejszego spadku - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,106 proc., FTSE 100 futures w górę o 0,298 proc., CAC 40 futures zyskują 0,412 proc., a na DAX - zwyżkują o 0,182 proc.

W Niemczech w lutym produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 2,3 proc., po korekcie - poinformował rano urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 1,8 proc., po wzroście poprzednio o 3,3 proc. przed korektą.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,3 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,8 proc., po korekcie z +2,2 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 0,4 proc.

Reklama

Pozytywne dane docierają z Chin - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w marcu 52,2 pkt. wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

Wskaźnik PMI composite wyniósł zaś 51,3 pkt. wobec 49,4 pkt. w lutym.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

W środę mocno drożeje ropa naftowa - na rynkach dominują optymistyczne oceny, że producenci ropy osiągną porozumienie w sprawie ograniczenia jej dostaw.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 36,92 USD, po zwyżce o 1,03 USD, czyli 2,9 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 71 centów, czyli 1,9 proc., i jest wyceniana po 38,58 USD za baryłkę.

Najwięksi producenci ropy na świecie nie mają wyjścia i muszą osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia dostaw surowca, kiedy spotkają się w połowie kwietnia w Dosze - stwierdził Nawal al-Fezaia, przedstawiciel Kuwejtu w OPEC.

17 kwietnia ma odbyć się spotkanie producentów ropy z OPEC i spoza tej organizacji. Nie wiadomo czy będzie w nim uczestniczyć przedstawiciel Iranu, który zapowiedział wprawdzie, że weźmie udział w posiedzeniu dostawców ropy, ale jeśli znajdzie na to czas.

Inwestorzy mają nadzieję, że porozumienie dostawców ropy będzie możliwe nawet bez udziału w nim Iranu.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na spadek zapasów metalu na LME i na giełdzie w Szanghaju. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.794,00 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc. - podają maklerzy.

Zmniejszające się zapasy miedzi na LME w Londynie i na giełdzie w Szanghaju sygnalizują wzrost popytu na ten metal.

Zapasy na LME spadły we wtorek do 141.425 ton, najniżej od sierpnia 2014 r.

Zapasy metalu monitorowane zaś przez giełdę w Szanghaju spadły w ub. tygodniu do 368.725 ton. Był to już drugi z kolei spadek zapasów miedzi w Chinach.

"W tej chwili nie ma powodów do +niedźwiedzich+ nastrojów na rynkach miedzi" - mówi Li Ye, analityk Shenyin & Wanguo Futures Co. w Szanghaju.

"Zapasy miedzi spadają, a to jest pozytywny sygnał, że popyt ożywa" - dodaje.

Analitycy Barclay prognozują jednak, że w II kwartale ceny metalu będą spadać, bo sezonowe małe odbicie aktywności gospodarczej w Chinach nie wystarczy, aby wesprzeć ceny metalu, zwłaszcza że jego zapasy są obecnie bardzo wysokie.

"W II kwartale średnia cena miedzi wyniesie 4.520 USD za tonę na LME" - prognozują eksperci Barclays i dodają, że w tym czasie możliwe jest nawet osiągnięcie minimum 4.180 USD za tonę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: miedź | ropa naftowa | OPEC | surowce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »