Raport analityczny BDM SA po IV kwartale 2001

Czwartek, 7 marca 2002 (19:22) Aktualizacja: Poniedziałek, 11 marca 2002 (19:24)

Spółka przedstawiła nową strategię działania i zapowiedziała wypłatę dywidendy w wysokości 50% wypracowanego zysku (począwszy od zysku za rok 2001 - około 2 PLN na akcję). Przedstawiona strategia jest spójna i przejrzysta, a przede wszystkim możliwa do wykonania przy korzystnych warunkach rynkowych.

Wyniki Kęt w IVQ są nieco gorsze niż w IIIQ, ale zgodne z oczekiwaniami rynku. Przychody spadły o 6,1%, zysk operacyjny o 41,4%, zysk netto o 84%. To efekt zawiązania rezerw na należności w wysokości około 6 mln PLN oraz zwiększenia kosztów zarządu o 15% (koszty doradztwa przy poszukiwaniu inwestora branżowego).

Akcjonariat Grupy Kęty staje się coraz bardziej stabilny. Do grupy dużych inwestorów dołączył na początku roku OFE CU, który posiada aktualnie 5,84% głosów na WZA Spółki. Pojawienie się kolejnego poważnego inwestora stabilizująco wpłynie na notowania.

Spółka przedstawiła nową strategię działania i zapowiedziała wypłatę dywidendy w wysokości 50% wypracowanego zysku (począwszy od zysku za rok 2001 - około 2 PLN na akcję). Przedstawiona strategia jest spójna i przejrzysta, a przede wszystkim możliwa do wykonania przy korzystnych warunkach rynkowych.

Spółka zamierza sprzedać udziały we Flexpolu. Jest to podmiot kupiony w roku 1999 za 7,2 mln PLN (w prognozach na rok 2002 Spółka zakłada sprzedaż po takiej cenie). Jeśli transakcja dojdzie do skutku, pozytywnie wpłynie na wyniki w roku 2002 - Flexpol w roku 2001 wygenerował około 60 mln PLN przychodów ze sprzedaży i 4 mln zysku netto. Ponadto posiada 9 mln PLN gotówki. Gdyby znalazł się chętny, Spółka może zostać sprzedana znacznie drożej, niż ujęto to w planie finansowym.

Jeden z głównych akcjonariuszy (fundusze Enterprise Investors) zapowiedział, że po fiasku rozmów z potencjalnymi inwestorami strategicznymi będzie rozglądał się za możliwością odsprzedaży swego pakietu inwestorom finansowym. Zaznaczono jednak, że Kęty są w dobrej kondycji finansowej i nie będą to działania agresywne. Deklaracje zarządu o wypłacie dywidendy z pewnością zrobiły swoje, a EI nie będzie się spieszył ze sprzedażą swego pakietu Kęt, co należy interpretować pozytywnie.

Pełna treść raportu na stronach BDM SA

Dom Maklerski BDM S.A.

Podziel się

Twój komentarz może być pierwszy

Gość

Piszesz jako Gość