Senat przeciw zmianom w ustawie o rencie socjalnej

Środa, 11 stycznia 2017 (18:11)

Senat odrzucił projekt ustawy, który miał pozwolić osobom pobierającym rentę socjalną na uzyskiwanie miesięcznych przychodów do wysokości 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przy zachowaniu prawa do pomniejszonej renty.

Senat był przeciw zmianom w ustawie o rencie socjalnej /©123RF/PICSEL

Za odrzuceniem senackiego projektu było 62 senatorów, za jego przyjęciem 24, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z propozycją osoby niepełnosprawne pobierające rentę socjalną miałyby możliwość osiągania miesięcznych przychodów do wysokości 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, bez utraty prawa do renty socjalnej i przy zachowaniu prawa do pomniejszonej renty.

Projekt ustawy zakłada także zmniejszenie wysokości renty po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - o kwotę przekroczenia (nie większą niż 563,05 zł). Obecnie po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prawo do renty ulega zawieszeniu.

Zdaniem projektodawców, proponowane zmiany poprawiłyby sytuację ekonomiczną osób pobierających rentę socjalną i skłonić ich do podejmowania zajęć zarobkowych.

Według obowiązującego prawa, osobom pobierającym rentę socjalną zawiesza się prawo do niej, jeżeli w danym miesiącu osiągnęli przychody o łącznej wysokości wyżej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS (od 1 września 2016 r. odpowiada to kwocie 2,813,40 zł). Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - od 1 marca 2016 r. jest to kwota 741,35 zł.

Od marca 2017 r. renta socjalna wzrośnie do 840 zł.

Już dziś możesz wesprzeć WOŚP! Czekamy na Ciebie na pomagam.interia.pl!

PAP

Podziel się

~Emeta -

Jak można przyznawać rentę socjalną np. 40 letniemu menelowi który nigdy nie skalał się pracą i dostał zawał w wieku 40 lat (z lenistwa).Nie martwił się wcześniej bo mamusia nakarmiła wię z jakiej reacji teraz ma rentę 840zł .Niech mamusia utrzymuje dalej skoro nie nauczyła pracować synka.Ludzie 30-40 lat pracują na groszową emeryturę a menele dostają 200zł mniej.Co zrobił menel dla państwa i innych obywateli, żeby teraz państwo i obywatele go utrzymywali .Skoro ma socjal za niezdolność do pracy, to całkowity zakaz pracy. Inaczej gdy renta socjalna przyznana jest osobie która pracowała, ale nie osiągnęła min wieku do nabycia renty z ZUSu, lub uczyła się i nagle skutkiem ciężkiej choroby czy wypadku straciła zdolność do dalszej nauki i pracy to takim należy podnieść rentę nawet socjalną.Zbyt dużo meneli, szczególnie wiejskich wykorzystuje nas jak tych idiotów ktorzy na nich muszą pracować i smieją nam się w twarz.Jeden na drugiego pobiera opiekuńcze itp zasiłki po np 1200zł miesięcznie a potem razem idą pracować na czarno. 50% zasiłków i rent socjalnych do odebrania. Zostawić tylko tym ,którzy zdecydowanie tego wymagają.

~Juta -

Właśnie dostałam emeryturę 1350 zł po 34 latach pracy na pełnym etacie dwa kierunki studiów studia podyplomowe złoty medal za wieloletnią wzorową pracę. Po opłaceniu stałych, comiesięcznych, niezbędnych wydatków zostaje mi 21zł na dzień. JAK ŻYĆ??? Trzeba wreszcie rozwiązać ZUS, wszystkim dawać równe emerytury i renty, bo to jest świadczenie a nie zarobek.

~666 -

Dlaczego nikt z określających ludzi pobierających rentę socjalną "menelami" nie błyśnie ułamkiem resztek inteligencji i nie zapozna się z przepisami mówiącymi kto może otrzymać rentę socjalną? Przecież to dotyczy tylko i wyłącznie ludzi po 18 roku życia którzy stali się niepełnosprawni PRZED osiągnięciem pełnoletniości! Czyli ktoś kto np.urodził się kaleką wg.idiotów takich jak "Emeta" jest menelem! Wstyd ! Chyba jednak lepiej być kaleką na ciele niż na umyśle.

~Wol9ntariusz -

HAŃBA ZEBY RENCISCI CIEZKO CHORZY MUSIELI PRZEŻYĆ ZA 600ZL RENTY MIESIECZNIE NP NIEWIDOMI OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA .TO JEST SKANDAL TO DZIECKO NA ZACHCHANKI NOWE SMARTFONY TELEFONY KOMPUTERY DOSTAJĄ 500+ A CI LUDZIE MUSZA ZYC ZA TO CAŁY MIESIAC .

~patologia komuna -

moja sąsiadka nie przepracowała ani jednego roku jej mąż był policjantem który też nie płacił zus dostawał ponad 4tyś emerytury dziedziczone która przeszła na jego żonę bo mają przywileje o których nic nie mówią w mediach dlatego dziwi mnie to że ludzie którzy pracowali całe życie i maja poniżej 3 tyś emerytury i na ulicę nie wychodzą czy wy jesteście idioci ??????????? mam pytanie następne dlaczego emerytury powyżej 2500 nie są opodatkowane a poniżej 2500 są i tego też w mediach nie mówią

Piszesz jako Gość