Nie będzie zmian w systemie emerytur mundurowych - szef MSWiA

Poniedziałek, 20 marca 2017 (13:25)

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił w poniedziałek, że rząd nie zamierza zmieniać systemu emerytalnego służb mundurowych. - Póki rządzi PiS ten system nie będzie zmieniany - powiedział Błaszczak odnosząc się do medialnych spekulacji na ten temat.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak (C) /PAP

- System emerytalny polskich funkcjonariuszy pozostanie bez zmian. Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość ten system nie będzie zmieniany - powiedział w poniedziałek Błaszczak. Jak poinformował, rozmawiał ma ten temat z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Szef MSWiA przypomniał, że pod koniec 2016 r. ustanowiono rządowych program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20. W jego ramach do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafi w sumie ponad 9 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki. "Dbamy o to żeby funkcjonariusze mieli dobre warunki do służby" - powiedział Błaszczak.

Minister nawiązał także do sobotnich wydarzeń na międzynarodowym lotnisku Paryż-Orly, gdzie francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły mężczyznę, który ukradł broń żołnierzowi a wcześniej postrzelił policjanta podczas kontroli drogowej.

- Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie. Szczególnie w sytuacji, w której znajduje się Europa. Polska jest bezpieczna, dzięki temu, że funkcjonariusze są profesjonalni, zaangażowani w swoją służbę. Jest bezpieczna dzięki temu, że rząd stworzył dobre warunki do pełnienia tej służby i tak będzie. My dbamy o bezpieczeństwo realnie - powiedział Błaszczak.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Po reformie przeprowadzonej za rządów PO-PSL wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Polecamy: PIT 2016

PAP

Podziel się

~BB VBBB -

Cenię pracę policjantów, ale przechodzenie na emeryturę młodych jeszcze facetów, którzy potem zatrudniają się i wykorzystują wiedzę i doświadczenie w firmach ochroniarskich, działają czesto na pograniczu prawa, to nie do przyjęcia. Na to nie ma zgody spółeczeństwa.

~tadeusz -

Dziwny sposob postrzegania spraw przez ludzi a moze jednak normalny jezeli chodzi o polakow. Jestem zolnierzem zawodowym przez okolo 25 lat. W tym czasie bralem udzial w niejednej operacji poza granicami panstwa. Narazalem swoje zycie bo taka mam prace. A teraz najlepsze ze to Wy panstwo mnie tam wyslaliscie glosujac na tych politykow. Od razu powiem (zanim zaczniecie szperac kto wysylal polskich zolnierzy na misje) ze to politycy wszystkich opcji politycznych. Dodam jeszcze ze wyjazdy dobrowolne to mozecie sobie miedzy bajki wlozyc. Wszyscy zorientowani wiedza o czym mowie. Troche boli mnie jak nazywaja mnie najemnikiem bo to totalna oznaka braku szacunku. Przeciez gdyby cos ewentualnie mialoby sie wydazyc w naszym kraju to tacy jak ja stana w pierwszym szeregu podczas gdy wiekszosc poprostu ucieknie nie wspominajac nawet o politykach ktorzy beda pierwsi w organizowaniu rzadu na uchodztwie. W tym akurat niektorzy to specjalisci.......

~Spidi -

No i dobrze. Policjanci narażają się dla państwa i obywateli. Powinni mieć przywileje. Nikt nie chce obecnie pracować w Policji i narażać się na niebezpieczeństwa.

Piszesz jako Gość