Mocny początek roku deweloperów

Dwa pierwsze miesiące 2017 r. były okresem mocnej ofensywy deweloperów. Porównując do okresu styczeń-luty 2016 r. liczba rozpoczętych budów wzrosła o prawie połowę.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Budowę 13,9 tys. nowych mieszkań rozpoczęli w styczniu i lutym deweloperzy - raportuje w comiesięcznym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To wartość o 49 proc. wyższa od tej z analogicznego okresu rok temu.

Jeszcze bardziej imponująco wygląda liczba pozwoleń na budowę, które otrzymały firmy budujące mieszkania. 21,3 tys. lokali to o 62 proc. więcej niż przed rokiem. Przy tych dwóch danych, 12,3 tys. mieszkań oddanych do użytkowania (o 5 proc. więcej niż rok temu) wygląda skromnie.

Reklama

Na dane GUS warto jednak patrzeć w dłuższych okresach. Analizowanie ich w okresach 12-miesięcznych daje szersze spojrzenie na to, co dzieje się na rynku mieszkaniowym. Z tej perspektywy widać, że jesteśmy w okresie, gdy najszybciej rośnie liczba oddanych mieszkań, co jest efektem dynamicznego wzrostu liczby nowych budów w poprzednich kwartałach.

W okresie marzec 2016 r. - luty 2017 r. działający na polskim rynku deweloperzy oddali do użytkowania 79,4 tys. lokali mieszkalnych, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii, a w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, zanotowaliśmy wzrost o 26,8 proc. W tym ujęciu liczba nowych budów wzrosła o 2,8 proc., a pozwoleń na budowę - o 13,5 proc.

Nie brakuje chętnych na nowe mieszkania

Niskie stopy procentowe (rekordowo niski ich poziom utrzymuje się od dwóch lat) sprzyjają rozwojowi rynku mieszkaniowego w dużych miastach, nie brakuje chętnych do inwestycyjnych zakupów, a osoby takie często skłaniają się ku rynkowi pierwotnemu, licząc, że nowe mieszkanie szybciej i drożej uda się wynająć. Raporty firm analitycznych i dane zbierane z Giełdy Papierów Wartościowych wskazują jednoznacznie, że aktywność firm deweloperskich łączy się z wysokim popytem na nowe mieszkania.

Nic nie trwa wiecznie

Świetna passa deweloperów na pewno nie będzie trwała wiecznie. Wprawdzie najbliższe kwartały powinny jeszcze być okresem niskich stóp, ale ich wzrost za jakiś czas wydaje się być nieunikniony. To może doprowadzić do spadku liczby chętnych na nowe mieszkania, na co deweloperzy będą musieli szybko zareagować, by nie zostać z rozpoczętymi budowami, na których potem nie znajdą chętnych.

Marcin Krasoń

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: początki | domy | deweloper | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »