Ukraina: Bank Narodowy o sprzedaży rosyjskiego Sbierbanku

Wtorek, 28 marca (11:36)

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) nie dysponuje na razie oficjalnymi dokumentami w sprawie sprzedaży ukraińskiej spółki rosyjskiego banku Sbierbank, o czym poinformowało jego kierownictwo w Moskwie - przekazało we wtorek biuro prasowe NBU.

Kijów. Rosyjskie banki wycofują się z Ukrainy /©123RF/PICSEL

Biuro oświadczyło jednocześnie, że "popiera cywilizowane wycofywanie się z ukraińskiego rynku banków z rosyjskim kapitałem" - napisała agencja Interfax-Ukraina.

Wcześniej, w poniedziałek wieczorem, Sbierbank Rosji ogłosił, że sprzedaje 100 procent akcji swojej spółki córki na Ukrainie konsorcjum inwestorów, złożonemu z łotewskiego Norvik Banka i prywatnej firmy zarejestrowanej na Białorusi. "Akcjonariuszem większościowym konsorcjum jest obywatel Wielkiej Brytanii Said Gucerijew, syn właściciela kompanii naftowej Russnieft, Michaiła Gucerijewa" - wyjaśnia Interfax-Ukraina.

W połowie marca Ukraina nałożyła sankcje na pięć działających w tym kraju banków z rosyjskim kapitałem, zakazując im wyprowadzania środków za granicę. Decyzję tę podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) i zaakceptował ją prezydent Petro Poroszenko.

Sankcje objęły ukraińskie spółki córki banków: Sbierbank, VSbank, ProminvestBank, VTBbank oraz BMbank.

Wcześniej Kijów apelował o zamknięcie ukraińskiej spółki córki największego rosyjskiego banku Sbierbanku w związku z tym, że podjął on decyzję o honorowaniu dokumentów wydawanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Domagał się tego m.in. minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Sbierbank działa na Ukrainie od 2001 roku, a jego właścicielem jest w stu procentach Sbierbank Rosji.

18 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o uznawaniu przez Rosję paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie mieszkańcom kontrolowanych przez nich regionów. Dokumenty - w tym akty urodzenia i ślubu, dyplomy, numery rejestracyjne i dokumenty samochodów - uznawane mają być czasowo, "do politycznego uregulowania" sytuacji w Donbasie.

PAP

Podziel się

~ubawiony -

W ten sposób Ukraina popełniła ekonomiczne samobójstwo. I jeszcze się z tego cieszą! Już widzę, jak w długiej kolejce ustawia się do nich kapitał zachodni. Trochę tego kapitału będzie, ale nie za nic. Wydoją Ukrainę do zera.

~wiwat_banderas -

polskie pro banderowskie reżimy PO PSL PIS pompują w banderowską nazistowsko-faszystowska Ukrainę miliardy złotych byle tylko udowodnić, że dla Ukrainy można zadłużyć Polskę na kolejne miliardy ku uciesze głupiej gawiedzi

~fakt -

Ukraińcy mają swoje państwo nie dzięki USA czy zachodnich krajów ale dzięki Związkowi Radzieckiemu .Dostali oni od ZSRR pół Ukrainy , i takie są fakty , a kto temu przeczy to jest ślepy .

Piszesz jako Gość