Pierwszy pociąg towarowy wyruszył do Chin spod Londynu

Wtorek, 11 kwietnia 2017 (06:00)

Pierwszy pociąg towarowy z Wielkiej Brytanii do Chin wyruszył z podlondyńskiego Stanford-Le-Hope. Podróż do miasta Yiwu we wschodnich Chinach ma trwać trzy tygodnie, pociąg przemierzy 12 tys. km. Trasa połączenia wiedzie m.in. przez Polskę.

Pierwszy pociąg towarowy z Wielkiej Brytanii do Chin /EPA

W kontenerach pierwszego składu, który wyjechał z dworca Stanford-Le-Hope w hrabstwie Essex, znajdują się m.in. preparaty witaminowe, odżywki dla dzieci oraz leki, którymi W. Brytania chciałaby zbudować swoją konkurencyjną pozycję w handlu z Chinami po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Pociąg towarowy ma dotrzeć do Yiwu po trzech tygodniach od wyruszenia spod Londynu. To o połowę krócej niż obecnie wymaga transport drogą morską.

Pierwszy pociąg z Chin do W. Brytanii przybył w połowie stycznia br. Dzięki połączeniu Londyn stał się 15. europejskim miastem, z którego można się bezpośrednio dostać koleją do Chin.

Trasa wiedzie m.in. przez Francję, Belgię, Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Stanowi element inicjatywy gospodarczej Pasa i Szlaku. Działania stanowią reaktywację dawnej handlowej drogi wiodącej z Chin do Europy, która z końcem średniowiecza i rozrostem imperium tureckiego straciła na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2016

PAP

Podziel się

~yaPolak -

kochani rodacy , gdyby w Polsce byl terminal to bylibysmy dla chinczykow brama do europy, ale niemcy sie bardzo boja, kto by z nami zadzieral gdbysmy byli przyjacielem Chin? ...............................nikt,.....ale komus zalezy aby Polska byla slaba a Chiny zrobilyby z naszej ojczyzny bardzo silny kraj w europie

~Obywatel -

Główne centrum przeładunkowe na cała Europę tego nowego Jedwabnego Szlaku miało znajdować się w upadającej Łodzi, ale ciężka choroba Maciorewicza spowodowała, że szlak i tak będzie funkcjonował, a centrum będzie gdzie indziej, zapewne w Niemczech, ze szkoda dla Polski. Kiedyś trzeba go będzie za to rozliczyć.

~Misiek -

Terminal kontenerowy z Chinami jest w Małaszewiczach w okolicy Terespola. Gdyby nie ten terminal żaden kontener nie byłby w stanie ruszyć w kierunku Europy, tu wszystkie kontenery przeładowywane są z Rosyjskich szerokich torów na europejskie i stąd rozjeżdżają sie do Łodzi, Warszawy niemieckich miast a także do Wielkiej Brytanii. Pozdrawiam.

Gość

Piszesz jako Gość