Program 500 plus wspiera ścianę wschodnią

Środa, 12 kwietnia 2017 (06:00)

Lubelskie, podkarpackie, podlaskie - w tych województwach odsetek dzieci uprawnionych do świadczenia jest najwyższy.

Program 500 plus w największym stopniu wspiera ścianę wschodnią /©123RF/PICSEL

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Proporcjonalnie najwięcej na świadczeniu wychowawczym korzysta ściana wschodnia, najmniej zachód kraju - wynika ze statystyk, jakie przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej w przeglądzie świadczenia wychowawczego i polityki rodzinnej.

Średnio w kraju świadczenie wychowawcze trafia do rodziców 55 proc. dzieci, ale w Lubelskiem ten odsetek wynosi 61 proc. A w Podlaskiem, Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu 60 proc. Następne w kolejności jest woj. warmińsko-mazurskie, gdzie świadczenie jest wypłacane na 58 proc. dzieci.

- To województwa raczej niezamożne i tradycyjnie rolnicze. Tam dochody wyglądają inaczej i nie wszystkie są widoczne. Rzadziej płaci się PIT, częściej podatek rolny. Struktura rodzin jest inna, więcej jest rodzin wielodzietnych - mówi Zofia Szweda-Lewandowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Rodzinom z większą liczbą dzieci łatwiej załapać się na kryterium dochodowe na pierwsze dziecko (800 zł miesięcznie na członka rodziny).

Potwierdzają to również wycinkowe dane opisane w przeglądzie. W 34 gminach świadczeniem objęto ponad 80 proc. dzieci do 18. roku życia. "W przeważającej części były to gminy o charakterze typowo rolniczym, w których większość stanowiły rodziny utrzymujące się z niewielkich gospodarstw rolnych. Na obszarach tych występowało również wysokie bezrobocie" - napisali autorzy przeglądu.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jak duży był stopień niedostatku materialnego rodzin. To Unia Europejska zwróciła nam uwagę na zagrożenie ubóstwem. Pod wpływem 500 plus sytuacja w najuboższych rodzinach się polepszyła. Świadczenie pozwala rodzinom będącym na skraju ubóstwa odbić się od dna - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Relatywnie najmniej beneficjentów jest na Opolszczyźnie, gdzie świadczenie trafia do 44 proc. dzieci. Dalsze w kolejności są Dolnośląskie, Śląskie oraz Zachodniopomorskie i Lubuskie. Czyli województwa leżące w większości wzdłuż zachodniej granicy. Śląskie i Dolnośląskie to regiony z dochodami powyżej średniej krajowej. Ale w Lubuskiem przeciętne wynagrodzenie jest niższe niż w Lubelskiem.

Niższy odsetek beneficjentów to konsekwencja mniejszej liczby dzieci w rodzinach. Na Podkarpaciu średnia to 1,62 dziecka na rodzinę. Na Opolszczyźnie jest to 1,5, a na Dolnym Śląsku 1,45 dziecka na rodzinę. Średnia w kraju wynosi 1,52.

Dokument pokazuje również odsetek pierwszych dzieci, na które wypłacane jest świadczenie, a więc spełniane jest kryterium dochodowe. W woj. świętokrzyskim 500 plus dostaje 49 proc. pierworodnych. 44 proc. w pięciu województwach: łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Na Mazowszu, gdzie średnie dochody są najwyższe, świadczenie otrzymuje 36 proc. pierwszych dzieci.

Grzegorz Osiecki, 11.04.2017

Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się

~b -

Bieda jest dalej , teraz wsrod tych co pracuja, maja najnizsza krajowa i wychowuja jedno dziecko. Ale z ich podatkow dostaja ci, co im sie pracowac nie chce i zyja lepiej niz oni. Bo ich dzieci albo dziecko zyja w nedzy.Teraz nierob ma lepiej niz pracujacy, nieletnie dzieci utrzymuja rodzicow nierobow. Tym pracujacym mieszkania nikt za darmo nie da, nikt za czynsz nie zaplaci, szkoda pisac.

~500- -

Wprowadzenie darmochy w postaci 500 to jest złodziejstwo i bolszewizm. Zabiera się dla pracujących aby sponsorować swoich nie pracujących wyborców. Rządy pisobolszewi doprowadzają w ten sposób Polskę do biedy. Co innego gdyby na każde dziecko był odpis od podatku 500-800 zł. Wtedy była by to i zachęta do pracy i faktyczna pomoc. Darmowe 500 jest brane od bankiera na kredyt . Tylko zadłuża Polskę. Za chwilę nie bedzie sensu pracować i kolejki po za zasiłki będą miały kilometr. Co jest dobrego w tym , ze pisobolszewiki wzięły u kolegów bankiera Morawieckiego -25 mld zł ? Tylko inflacja i 250 000 ludzi przestało pracować. Ale frajda.

~Beata P. -

Ja mam 3 dzieci na utrzymaniu, w tym dwóch dorosłych uczących się synów i moja 11 letnia córka jest dla PIS-u jedynaczką. Mimo, że urodziłam i wychowałam troje dzieci pracuję 24 lata, a program 500 plus promuje nieudaczników i pogłębia szarą strefę. Od czasów królów elekcyjnych, kiedy to kandydaci dawali łapówki szlachcie, żeby na nich głosowała to druga taka łapówka dla społeczeństwa. Tylko, że korupcja nie popłaca.

Gość

Piszesz jako Gość