Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Piątek, 21 kwietnia 2017 (06:00)

Jak zachować się w sytuacji, gdy zgubimy dowód osobisty? Potwierdza on naszą tożsamość i obywatelstwo. Korzystamy z niego nie tylko w urzędach, ale także załatwiając formalności w banku, czy odbierając przesyłkę na poczcie.

Wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe /©123RF/PICSEL

Dokument tożsamości to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku. To zbiór danych, cennych także dla złodziei. Dlatego w sposób szczególny należy go chronić.

Warto mieć świadomość, że wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe. Skradziony dowód może posłużyć do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, założenia fikcyjnego konta lub zrobienia zakupów przez internet. A to wszystko na rachunek poszkodowanego.

marketnews24.pl

Podziel się

~frico -

Tożsamość każdy z nas posiada i nie jest ani do zbycia ani nie można jej ukraść. Redachtórowi chodziło o dowód osobisty a to już sprawa urzędników , niech oni się martwią kto jest kto.

~Pilanin -

"Rzeczpospolita: Wyciek z warszawskiego ratusza" I co z tego że ja chronię swoje dane. Z urzędu wyciekły dane, ale oczywiście zaraz powiedzą że nic się nie stało. Tylko zaraz Polak będzie zmuszony do spłaty "dziwnego" kredytu. Odnośnie kredytów zaciągniętych przez kogoś innego-jeśli nie ja zaciągnąłem kredyt tylko ktoś na moje dane które zaznaczam są wszędzie np. wodociągi, gazownia, urzędy ...to co mnie to obchodzi. Mnie oszukali czy raczej zawiodły procedury w banku? Jeśli kupię w niewiedzy kradzione auto to mi je zabiorą. Nie pozwólmy zrzucać na siebie odpowiedzialności złych procedur bankowych. Pozdrawiam

~zed -

najlepsze zabezpieczenie to dowód osobisty w smartfonie. jak zginie to złodziej będzie miał wszystkie dane i kontakty, a nawet haker sobie poradzi na odległość. mądrości władzy są nieograniczone. aż dziwne że budynek parlamentu jeszcze nie odleciał wraz z wszystkimi gołębiami w nim zasiadającymi.

~ewa -

w niedzielę byłam na meczu.przy zakupie biletu niezbedny był dowód osobisty.przeciez to bardzo łatwy sposób na uzyskanie danych ale gdybym ich nie udostepniła to nie weszłbym na stadion.to jak sie zabezieczac?

~e -

To że mają moje dane nie jest dowodem na to że to ja brałem kredyt. Jak komuś dali to niech sobie go teraz znajdą a ja mogę ich jedynie oskarżyć o nękanie i próbę wyłudzenia pieniędzy.

Piszesz jako Gość