Niemcy: Emerytura w wieku 63 lat popularna, firmom brakuje fachowców

Piątek, 21 kwietnia 2017 (10:17)

Emerytura w wieku 63 lat jest wśród Niemców bardzo popularna - od 2014 r. z tej możliwości skorzystało blisko 700 tys. osób. Pracodawcy skarżą się na brak wykwalifikowanych pracowników - podała grupa medialna Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Emerytura w wieku 63 lat jest wśród Niemców bardzo popularna /© Panthermedia

Prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Związków Pracodawców (BDA), Ingo Kramer, powiedział dziennikarzom, że stworzona przez Bundestag możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przy zachowaniu pełnej wysokości świadczeń okazała się "bolesna w skutkach" dla przedsiębiorstw i płatników składek na ubezpieczenie.

- Przejście na emeryturę w wieku 63 lat pozbawia zakłady kompetentnych, pilnie potrzebnych fachowców - zaznaczył Kramer. Jak dodał, "pracodawcy i pracobiorcy muszą wyasygnować miliardy euro na emerytury dla osób kończących pracę w wieku 63 lat".

Z informacji przekazanych przez Stowarzyszenie Ubezpieczeń Emerytalnych wynika, że do lutego br. 723 tys. osób złożyło wnioski o wcześniejszą emeryturę. 687 tys. podań rozpatrzono pozytywnie.

Emerytura w pełnej wysokości w wieku 63 lat dla osób, które mogą się wykazać 45-letnim okresem składkowym, była jednym z głównych haseł wyborczych socjaldemokratycznej SPD w kampanii w 2013 roku. Koalicja CDU/CSU i SPD wdrożyła ten projekt latem 2014 roku. Przepisy obowiązują od 1 lipca 2014 roku.

Niezależnie od tych ułatwień dla części pracowników, w Niemczech wprowadzany jest system stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego do 67 lat, co ostatecznie nastąpi w 2029 roku.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

PAP

Podziel się

~Adi -

"przedsiębiorcy się skarżą na brak wykwalifikowanych pracowników" . przecież przyjęli 2 miliony fachowców z Afryki , Azji . jeszcze mało? Polakom 7 lat po wejściu do unii zakazali podejmowania legalnej pracy.

~qwq -

w 2014 w polsce koalicja PO PSL z teoretycznego panstwa wprowadziła JAKO pierwsza w europie niewolniczy system 67 rownoczesnie chroniąc kasty wielbicieli KODU KTORZY przejadają nasze emerytury od 25 lat mając 25 latni staż pracy

Piszesz jako Gość