Morawiecki - nasz eksport przewyższa rosyjski!

Piątek, 21 kwietnia 2017 (14:13)

Mateusz Morawiecki ocenia, że polska gospodarka ma się dobrze i dodaje, że nie uwzględniając surowców, nasz eksport przewyższa rosyjski. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował dobre dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

/AFP

Wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział reporterowi IAR, że to kolejne dobre informacje o stanie polskiej gospodarki.

Dodał, że kolejnym przykładem dobrej sytuacji ekonomicznej kraju jest wysoki eksport. Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie uwzględniając surowców, polski eksport jest już wyższy od rosyjskiego, choć gospodarka Rosji jest ponad trzy razy większa od naszej.

Wczoraj GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna liczona w cenach bieżących wzrosła w marcu o 9,7 procent rok do roku. Natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w marcu w ujęciu rocznym o 11,1 procent.

......................

Produkt Krajowy Brutto w 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 2,8 proc. - wynika z komunikatu GUS. Wzrost PKB w IV kwartale 2016 r. GUS szacuje na 2,5 proc., vs wcześniejszy szacunek na poziomie 2,7 proc.

GUS zweryfikował dane o wzroście popytu krajowego w 2016 roku do 2,4 proc. (wobec 2,8 proc.) i o inwestycjach do -7,9 proc. (wobec -5,5 proc.)

GUS zweryfikował dane o wzroście PKB za I kwartał 2016 roku do 2,9 proc. (wobec 3,0 wcześniej), za II kwartał do 3,0 proc. ( wobec 3,1 proc.), za III kwartał do 2,4 proc. (wobec 2,5 proc.)

GUS zweryfikował również dane o wzroście PKB za 2015 rok do 3,8 proc. (wobec 3,9 proc.)

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r. wyniósł 2,4 proc. PKB wobec 2,6 proc. PKB w 2015 r. - podał w piątek GUS. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2016 r. 54,4 proc. PKB. wobec 51,1 proc. PKB w 2015 roku. W wartościach nominalnych, deficyt wyniósł 44.735 mln zł, zaś dług 1.006.282 mln zł.

....................

Można oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu, co powinno sprawiać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - poinformował w Sejmie Leszek Skiba, wiceminister finansów. Jego zdaniem, prognozy zawarte w Aktualizacji programu konwergencji są korzystne od strony dochodowej.

- Motor wzrostu, jakim jest konsumpcja, spożycie indywidualne, nadal stabilnie funkcjonuje. Widzimy rosnące inwestycje, które w kolejnych latach będą wspierać wzrost gospodarczy. To się wiąże z wykorzystaniem środków unijnych i rosnącą aktywnością przedsiębiorstw - zapowiedział Skiba.

- Jednocześnie otoczenie zewnętrzne - mimo ryzyka jakie widzimy - jest stabilne. Perspektywy dla polskiego eksportu pozostają stabilne, pozytywne. Możemy oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu. To podstawa, na której można oczekiwać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - dodał.

Wiceminister dodał, że prognozy w Aktualizacji programu konwergencji są korzystne od strony dochodowej.

"Od strony dochodowej mamy korzystne prognozy - ostrożne, jeśli chodzi o część wynikającą ze wzrostu gospodarczego i realistyczne, jeśli chodzi o dochody wynikające ze ściągalności (podatków - PAP). W roku bieżącym będzie to 10 mld zł, w 2018 r. ok. 8 mld zł, w 2019 r. ok 6 mld zł i w 2020 r. ok. 4 mld zł. To są założenia, które są wpisane w tym Programie (Konwergencji - PAP)" - zapowiedział.

Skiba powiedział, że aktualna APK jest oparta na realistycznych, a nie optymistycznych założeniach, dotyczących m.in. przewidywalnego kursu złotego.

"Wcześniej w programie była zakładana aprecjacja kursu, ale to się nigdy nie stało. Teraz założyliśmy, że kurs się nie zmieni. (...) Ta APK jest przedstawiona realistycznie, bez nadmiernie optymistycznych założeń".

"Wczoraj Komitet Stały przyjął ten dokument (APK - PAP), który we wtorek zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów, a 28 kwietnia zostanie przekazany do Komisji Europejskiej" - zapowiedział Skiba. Aktualizacja programu konwergencji jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP). Plan ten jest uchwalany przez rząd do końca kwietnia danego roku i stanowi podstawę przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Od 2014 r. WPFP obejmuje dwie części: program konwergencji oraz cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.

Co roku państwa UE przesyłają Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin aktualizacje programów stabilności lub konwergencji. Na podstawie analizy tych dokumentów Ecofin wydaje zalecenia dla polityk gospodarczych państw członkowskich, które należy uwzględnić przy projektowaniu budżetów na kolejny rok.

IAR/PAP

Podziel się

~Sali -

Panie Morawiecki,jeżeli jest tak dobrze w "polskiej gospodarce",eksport rośnie,produkcja przemysłowa,wynagrodzenia,sprzedaż detaliczna,bezrobocie spada itd,Pani premier Szydło też tak mówi.To po co chcecie pożyczyć w 2017r ok. 54 mld zł?Wszystko wam rośnie i nie macie pieniędzy?

~Imigrant -

A ja pamietam rok 2008.Bylem juz trzy lata w UK kiedy Po wygralo wybory i Tusk obiecal Irlandie w Polsce za 8lat. Nie bylo Irlandii, byly za to Amber Goldy, afery reprywatyzacyjne, matactwa i inne zlodziejstwa.Dopiero za rzadow PIS-u cos zaczyna sie dziac w strone ludzi.Kilka lat temu przymierzalem sie do zjazdu do Polski ale nie bylo do czego.Moze w koncu sie uda.Nigdy nie glosowalem w wyborach chociaz mam 35 lat, podobnie moja dziewczyna.Ale w nastepnych wyborach zaglosujemy na PIS. Stop zlodziejstwu i korupcji!!!

Piszesz jako Gość