Ministerstwo Cyfryzacji: Trzeba chronić swoje dane w wakacje

Poniedziałek, 19 czerwca 2017 (16:46)

Kupując wakacyjną wycieczkę lub zamawiając hotel przez internet, trzeba chronić swoje dane. Warto też strzec swoich dokumentów tożsamości, aby nie zostały użyte do transakcji na koszt właściciela.

Nie pozwól, by skserowali twój dokument /©123RF/PICSEL

Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji podkreśla, że powinniśmy być szczególnie ostrożni w wypożyczalniach sprzętów czy w miejscach oferujących różne usługi, których obsługa żąda dokumentów "pod zastaw" lub chce je skanować czy kserować.

Dyrektor departamentu zarządzania danymi podkreśla, że kopiowanie takich dokumentów jak dowód osobisty prawo jazdy czy inne dokumenty tożsamości jest bezprawne. Jedynym wyjątkiem są banki, które mają prawo przechowywać kopie naszych dokumentów.

Jak zaznacza Maciej Kawecki, czasem uprawnione jest żądanie numeru PESEL, przez usługodawcę, który zabezpiecza się w ten sposób na wypadek roszczeń na przykład za zniszczony sprzęt.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie dane podajemy podczas transakcji przez internet. - W wakacje częściej korzystamy z usług biur podróży, kupujemy bilety lotnicze, korzystamy z różnych serwisów internetowych, gdzie udostępniamy nasze dane. Żaden usługodawca nie może uzależniać tej usługi od naszej zgody na marketing i możliwość przekazywania tych danych innym podmiotom - powiedział Maciej Kawecki.

Jak podkreśla dyrektor departamentu zarządzania danymi, w przypadku wątpliwości lepiej nie korzystać z usług wymuszających podanie danych. Można też złożyć skargę na takiego usługodawcę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

IAR

Podziel się

~klientka play -

sieć play za każdym razem kseruje dowody osobiste, gdy powiedziałam, że jest to bezprawne to powiedziano mi, że nie zawrą ze mną umowy abonamentowej - i co im zrobisz.....

~kamil -

Jeśli Play rzeczywiście żąda skserowania dowodu osobistego, to się przejdę jutro i spotkam się chętnie w sądzie. Mina im zrzędnie. Trzeba walczyć o swoje ludzie, a nie dać się ruch......ć

~adek -

A przeglądarki to co ? np. masz pocztę na WP to sprzedadzą twój adres meilowy i sie opędzić nie idzie szczególnie Swiat ubezpieczeń i erotyczne ( szukają naiwnych)

~osa -

Myślę że rozporządzenie nakładające na firmy kserujące lub skanujące dokumenty tożsamości szereg obowiązków związanych z ewidencją tego typu zdarzeń i składania stosownych wyjaśnień ograniczyłoby skalę zjawiska.

Piszesz jako Gość