Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za opakowania po napojach

Poniedziałek, 17 lipca 2017 (18:00) Aktualizacja: Poniedziałek, 17 lipca 2017 (18:12)

Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za niektóre opakowania po napojach. To, czy tak się stanie, pokażą wyniki specjalnej analizy, której celem jest wypracowanie metod zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 50-procent. Polska ma na to czas do 2020 roku.

Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za opakowania po napojach /©Glowimages

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział, że sposoby, które pozwolą na efektywną segregację, nie obciążą finansowo Polaków. - Nowe rozwiązania muszą wpływać na osiągnięcie celów, a nie narzucać koszty na polskie rodziny - powiedział wiceminister, dodając, że prace analityczne, dotyczące działania systemu kaucji za opakowania, nie będą punktem odniesienia przy wyborze metod na zwiększenie poziomu recyklingu.

- Ewentualne wprowadzenie kaucji za opakowania po napojach wiąże się ze wzrostem ich cen - powiedział dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner. Zaznaczył też, że zwrot opakowania może być bardzo trudny. - Konieczne by było postawienie w sklepach specjalnych automatów, co przysporzy właścicielom sklepów kosztów - powiedział.

Dodał, że na wprowadzeniu kaucji skorzystają jedynie producenci takich maszyn i firmy zajmujące się odzyskiwaniem opakowań, "bo będą miały wyselekcjonowany strumień surowca po bardzo niskiej cenie".

Analiza ma zwiększyć efektywność Systemu Segregacji Odpadów, który wszedł w życie 1 lipca. Obecnie w Polsce poziom recyklingu odpadów komunalnych, takich jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło, stanowi jedynie 26 procent. Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, wyniki analizy będą gotowe do końca tego roku.

---------

MŚ: Sprostowanie Ministerstwa Środowiska dotyczące informacji medialnych nt. wprowadzenia systemu kaucjonowania za opakowania po napojach w Polsce

Aktualnie przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 1863, z późn. zm.), nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają.

Wprowadzenie takiego systemu w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania. Resort środowiska prowadzi prace analityczne dot. funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie.

Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze.

Na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować tego typu instrument wspomagający pozyskiwanie opakowań i odpadów opakowaniowych do ich ponownego wykorzystania. Tak się dzieje częściowo np. w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania, która poprzez te jednostki pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą, a klientem.

Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają również przedsiębiorcom wprowadzającym produkty w opakowaniach zawieranie porozumień z Ministrem Środowiska w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, w którym może zostać zastosowany mechanizm kaucji. Jednak żaden z przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach nie zdecydował się na zawarcie porozumienia z Ministrem Środowiska.

IAR/INTERIA.PL

Podziel się

~pajoro -

Pomysl jest bardzo dobry, ale jak bedzie tak jak dotychczas ze zwrotem, to paranoja. Kazdy sklep wydaje paragon na butelki zwrotne i mozna je tylko zwrocic w tym sklepie. Gdzie tak jest na swiecie, bo w Europie zachodniej - nie.

~Krzych. -

Wszystko ma swoją cenę. Jest tylko kwestia wyceny. Bogatym krają opłaci się skupować opakowania a w naszej Polsce to nic się nie opłaca oprócz narzekania na wszystko i wszystkich.

~niunia -

Z innej beczki.Dlaczego ,zakłady firmy pakują towar w większe opakowania, jak towar. Na przykład; serki, jogurty, masła, pasty [pudełka, kubki] Często w takim opakowaniu zmieściłaby się podwójna porcja.Co na to pani EKOLOGIA?

~euroentuzjasta -

Kaucja - kaucją, ale kto sfinansuje automaty samoobsługowe do skupu. I to nie tylko w Hipermarketach, ale w większości innych sklepów? Lub "zmusi" małych sprzedawców do skupowania opakowań? U nas sprzedawcy tylko za butelki biorą kaucję lecz sprzedaż pustych butelek jest już wielkim problemem. A teraz to już 0,50 złotych za butelkę po piwie.

Piszesz jako Gość