"Milion minut w sekundzie". Treści wideo zdominują internet

Szybkość internetu będzie w najbliższych latach dynamicznie rosnąć. Do 2021 r. globalny ruch IP wzrośnie trzykrotnie - wskazano w raporcie Visual Networking Index (VNI) przygotowanym przez firmę Cisco. Globalne trendy nie ominą też Polski.

W ciągu najbliższych pięciu lat, w okresie 2016-2021 - na co wskazują autorzy raportu - należy spodziewać się wzrostu liczby użytkowników internetu z 3,3 (teraz) do 4,6 mld osób (w 2021 r.). Tym samym 58 proc. populacji świata będzie mieć dostęp do globalnej sieci. To jednak niejedyna zmiana, do której ma dojść w najbliższych latach.

Rewolucja w sieci

Dynamiczny rozwój internetu wspierać będzie dokonująca się na świecie rewolucja cyfrowa, wsparta nowymi technologiami. Tym samym, nie tylko wzrośnie liczba wykorzystywanych urządzeń osobistych, które będą podłączone do sieci (średnio z 2,3 do 3,5 na osobę), ale w konsekwencji także zwiększeniu ulegnie średnia przepustowość łączy szerokopasmowych (z 27,5 do 53 Mb/s). Mało tego ruch internetowy będzie rósł znacznie szybciej w godzinach szczytu. Według prognoz, w analizowanym okresie może to być skok nawet 4,6-krotny.

Reklama

"W tym samym okresie globalny ruch w sieciach IP wzrośnie trzykrotnie i do 2021 roku osiągając poziom 3,3 zettabajtów (ZB), w porównaniu do 1,2 zettabajta w roku 2016 (zettabajt = tryliard bajtów)" - piszą autorzy raportu.

Tak duży wzrost łączyć trzeba z dynamicznym rozwojem technologii tj. internet rzeczy (IoT), jak również automatyzacji i robotyzacji prac produkcyjnych, tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych systemów autonomicznych czy sztucznej inteligencji.

Najszybciej procentowo będzie się rozwijać - wskazuje Cisco - segment połączeń automatycznych Machine-to-Machine (M2M). Obsługa ruchu związanego z aplikacjami IoT będzie wymagać stabilnego, szybkiego i niezawodnego internetu. Połączenia między maszynami przekroczą do 2021 roku połowę liczby wszystkich dostępnych urządzeń i połączeń (13,7 z 27,1 mld), a transmitowane przez nie dane będą odpowiadały za 5 proc. globalnego ruchu w sieciach IP. Według planów, do 2025 r. liczba połączonych urządzeń końcowych może sięgnąć 50 mld. W kolejnych latach wzrost ten może być jeszcze szybszy, głównie za sprawą tworzenia inteligentnych systemów do zarządzania całymi miastami i liniami produkcyjnymi.

Ruch w sieci

Skokowy wręcz wzrost połączeń M2M (w 2016 r. było to wciąż jeszcze 0,5 proc. globalnego ruchu sieciowego) wiązać należy także z upowszechnieniem nowych technologii w takich obszarach jak telemedycyna (średni wzrost o 30 proc.), inteligentne domy, transport i motoryzacja (wzrost o ok. 29 proc.).

Wideo, które jest stawiane za główne źródło obciążeń dla sieci w najbliższych latach, będzie w coraz większym stopniu dominować w sieciach IP. "Do 2021 roku będzie generować w nim nawet 80 proc. ruchu, co stanowi wzrost z 67 proc. w roku 2016, zaś jego nowe formy jak internetowe wideo transmitowane na żywo do roku 2021 spowodują 15- krotny wzrost" - oceniają autorzy raportu.

Skąd taki wzrost? Z jednej strony to popularyzacja rozwiązań i programów do strumieniowej transmisji TV, z drugiej nieustający wzrost popularności udostępniania wideo w sieciach społecznościowych, w tym także relacji na żywo z różnych wydarzeń i imprez masowych. Transmitują już nie tylko ludzie młodzi. Ruch generują również firmy traktując sieci społecznościowe jako efektywny sposób na budowanie marki bądź dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. "W 2021 r. na każdą sekundę będzie przypadać w globalnej sieci IP ponad 1 mln minut w treściach wideo" - prognozują autorzy raportu.

Nowe technologie ponownie będą zmieniać strukturę ruchu w sieci. Wszystko za sprawą rzeczywistości wirtualnej, VR (Virtual Reality) i rzeczywistości rozszerzonej, AR (Augmented Reality). Do 2021 r. przewiduje się nawet ich 20-krotny wzrost w globalnym ruchu sieci.

Polska w globalnym trendzie

Region Europy Środkowo i Wschodniej (za wyłączeniem Rosji), w omawianym okresie wygeneruje 3-krotnie większy ruch w sieciach IP niż obecnie. W efekcie w 2021 r. ruch internetowy w regionie będzie 240-krotnie wyższy niż w 2005 roku.

Zbliżony do globalnych trendów będzie także w regionie CEE wzrost znaczenia wideo (do poziomu 76 proc.), głównie za sprawą transmisji wideo w jakości HD. Na ultra HD przypadnie 10,5 proc. całego ruchu. Na zbliżonym poziomie wykorzystywać sieci będą gry online.

Średnia przepustowość stacjonarnych połączeń szerokopasmowych w latach 2016-2021 - prognozuje się - wzrośnie 1,7-krotnie z 24,8 Mb/s do 42 Mb/s, zaś połączeń mobilnych 3-krotnie i osiągnie w 2021 roku 22 Mb/s.

Nie dziwią zatem plany rozbudowy infrastruktury szerokopasmowego internetu w Polsce. Już niedługo do światłowodów - za sprawą jednego z operatorów telekomunikacyjnych - ma uzyskać dostęp 3,5 mln gospodarstw domowych i biur do końca przyszłego roku. Doprowadzenie kluczowej infrastruktury dla rozwoju gospodarczego, jej rozbudowa i poszerzenie dostępności dla szerokiego odbiorcy (w tym także dostępności cenowej) są konieczne, by długoterminowo myśleć o rozwoju i efektywnym konkurowaniu na globalnym rynku. Już dzisiaj w Polsce można mieć internet rzędu 300 Mb/s. Prognozy wskazują, że ta prędkość będzie rosnąć: najpierw do 500-600 Mb/s, by w końcu osiągnąć poziom ok. 1 Gb/s.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »