Nowy typ placówki dla naszych bezdomnych

Czwartek, 14 września 2017 (06:00)

Wprowadzenie dodatkowego typu placówki dla osób bezdomnych zakłada przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

/©123RF/PICSEL

Jak poinformowała wiceminister Elżbieta Bojanowska, projekt, który trafił do konsultacji społecznych, wprowadza schroniska z usługami opiekuńczymi. Przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami tymczasowe schronienie jest udzielane osobom bezdomnym w trzech kategoriach placówek: noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych i ogrzewalniach. Placówki te przeznaczone są dla osób zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

Aby trafić do schroniska z usługami opiekuńczymi osoba bezdomna nie będzie musiała podpisywać kontraktu socjalnego. Samą rejestrację placówek mają prowadzić wojewodowie.

Zaproponowane zmiany zostały wprowadzone w wyniku uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe w trakcie prac nad projektem rozporządzenia resortu. Przedstawiciele organizacji podkreślali że placówki dla osób bezdomnych nie są przygotowane do długotrwałej opieki nad osobami niesamodzielnymi i nie należy umieszczać w nich chociażby osób po hospitalizacji.

Co dwa lata MRPiPS przeprowadza liczenie osób bezdomnych. Ostatnie tego typu badanie miało miejsce - w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Jak pokazało, w momencie badania było 36,1 tys. bezdomnych, w tym ok. 25,6 tys. przebywało w placówkach instytucjonalnych, a ok. 10,5 tys. - poza nimi.

Gwałtownie przybywa bezdomnych Polaków

.......................

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje obecnie reformę emerytalną i przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października - zapewnił ostatnio wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz.

Ministerstwo odpiera zarzuty Komisji Europejskiej , jakoby przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy było dyskryminacją. Jak podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, rząd premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom i reforma emerytalna wejdzie w życie bez żadnych komplikacji. Minister dodał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany i w każdym oddziale ZUS blisko 600 doradców emerytalnych odpowiada na pytania ubezpieczonych i Zakład jest przygotowany na przyjmowanie wniosków o emeryturę.

Ubezpieczeni mogą ale nie muszą przechodzić na emeryturę w ustawowym wieku. Jest to przywilej a nie obowiązek.

Minister Michałkiewicz zaznaczył, że pismo przesłane przez Komisję Europejską jest bardo starannie analizowane i przygotowywana jest odpowiedź na nie. Dodał, że w piśmie nie ma nic, co zaburzałoby wdrożenie w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreślił, że przywoływany artykuł z Dyrektywy Unijnej mówi o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny. Zależy to od nich samych.

Tym samym osoby, które chciałyby od 1 października przejść w obniżonym wieku na emeryturę mogą spokojnie się do tego przygotowywać Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Główne zastrzeżenie Komisji dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu odmiennego dla kobiet i mężczyzn przejścia w stan spoczynku. Według Komisji jest to sprzeczne z artykułem 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

IAR

Podziel się

~Olka -

Pani minister, zajmijcie się sprawą zorganizowania opieki dziennej dla naszych rodziców i dziadków z Alzheimerem i podobnymi schorzeniami. Opieka nad nimi to 24 h/dobę. Nam się też należy odpoczynek. W każdej gminie powinien być taki ośrodek na ok. 10-12 godzin. Część z opiekunów podjęła by pracę, a ojca czy mamę odbieraliby popołudniu.

~Polacy -

Za waszych rządów bezdomnych przybywa i zebrzacych pod sklepami Rafalaka .Dalisści 2 zl.podwyzki rok temu w tym 5 .A samo.mieszkanie opłacić to 600 zl.A za co zyc

~Tak jest -

Tylko do Niemiec jechać tam bezdomny ma1800 na miesiac za nic .Ludzie w Polsce rzucają pracę i tam jadę Bezdomnych z Polski w Niemczech ful

~balina0 -

pytanie, w ilu krajach UE wiek przechodzenia na emeryturę jest różny dla mężczyzn i kobiet? W 11 krajach UE jest różny dla M i K. A czepiają się tylko Polski. A odnośnie bezdomnych, cóż liczenie 2 lata temu ma się chyba nijak do stanu obecnego. Ale pogoda im "pomaga" zimą 2016/2017 zmarło wg raportów policji ponad 170 osób! A ile umrze w tym roku? jak same opłaty za ciepło mają podnieść się o ponad 30% a ceny węgla - tego nikt chyba nie wie...

Piszesz jako Gość