Kompetencje cyfrowe Polaków odbiegają od unijnej średniej. Średnio co czwarty nie korzysta z internetu

Sobota, 12 sierpnia 2017 (06:00)

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 27 proc. Polaków nigdy nie korzystało z internetu, a 40 proc. ma zaledwie podstawowe umiejętności cyfrowe. Polska jest pod tym względem w europejskim ogonie.

Polakom brakuje cyfrowych kompetencji? /©123RF/PICSEL

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, dostęp do szerokopasmowej sieci ma 80 proc. gospodarstw domowych, co plasuje Polskę na 18. miejscu w Unii.

Pod względem rozwoju kompetencji cyfrowych plasujemy się jednak w ogonie unijnego rankingu. W publikowanym corocznie przez KE indeksie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI) Polska zajęła 22. pozycję spośród 28 państw członkowskich UE.

- Ponad jedna czwarta Polaków w ogóle nie korzysta z internetu, a 40 proc. ma zaledwie podstawowe kompetencje cyfrowe. Brakuje im umiejętności korzystania z sieci i nowych technologii w codziennym życiu: robieniu zakupów, pozyskiwaniu informacji czy komunikowaniu się. To jest duża grupa osób, które nie są zainteresowane korzystaniem z nowych technologii, ale też nie wiedzą, jak to robić ­- mówi agencji Newseria Biznes Łucja Kornaszewska-Antoniuk, kierownik Działu Programów Fundacji Orange.

40 proc. Polaków ma tylko podstawowe umiejętności cyfrowe, a 70 proc. spośród osób, które w ogóle nie korzystają z internetu, uważa, że nie jest on im potrzebny. Z kolei ponad połowa z tej grupy osób przyznaje, że brakuje im odpowiednich kompetencji.

Newseria Biznes

Podziel się

~Loki -

Ja np miałbym większe kompetencje(?) cyfrowe, ale zwyczajnie tego syfu za dużo nie chcę. Pozbylem się telewizorka, PC i papcia, nawet tablety ze da miałem. Teraz tylko telefonu używam, a i tak za dużo. Czasem dobrze jest oderwać wzrok od ekranu i tych cudownych obrazków, o rozejrzeć się. Widziane w parku trzy całkiem ładne dziewczyny wpatrywały się wyłącznie w ekraniki. Jeśli Dale tak będą robić, to za kilka(naście) lat,gdy zaczną się marszczyć, będą już garbate. I nikt już nie będzie chciał z nimi rozmawiać.

Piszesz jako Gość