"Rzeczpospolita": Fiskus tworzy portal dłużników

Środa, 23 sierpnia 2017 (05:58)

Skarbówka ujawni dane firm oraz osób fizycznych, które zalegają z zapłatą co najmniej 5 tys. zł podatku - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Skarbówka ujawni dane podatkowych dłużników /©123RF/PICSEL

Ministerstwo Finansów tworzy nowy portal, na którym przedsiębiorcy sprawdzą, czy ich kontrahent płaci podatki, ZUS i inne opłaty, w tym np. za użytkowanie wieczyste czy mandaty.

Rejestr Należności Publicznoprawnych ma działać już od początku 2018 r. Trafią do niego dłużnicy, których łączna zaległość wraz z odsetkami przekracza 5 tys. zł. "Rejestr ma zwiększyć bezpieczeństwo w kontaktach biznesowych" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Dłużników powinno to zmobilizować do dobrowolnej zapłaty bez konieczności wszczynania egzekucji" - powiedział dziennikowi wiceminister finansów Paweł Cybulski.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie sposób i tryb korzystania z rejestru. Resort finansów określi szczegóły w stosownym rozporządzeniu.

Wiceminister Cybulski ujawnia natomiast, że będzie można sprawdzać tego, kto się na to zgodzi. W praktyce firma zyska dostęp do informacji na temat kontrahenta, jeżeli będzie miała jego pisemne upoważnienie. Ma być ono ważne przez 60 dni.

PAP

Podziel się

~taki jeden -

Jeśli ktoś ma długi to do ich spłaty potrzebuje pracy i obrotu. Taki portal to tylko zaszkodzi dłużnikom i wierzycielom. Dłużnik niech pracuje i spłaca dług a nie pseudo koszty typu odsetki, opłaty i komornicy. Takie pomysły to następne upodlenie i poniżenie człowieka za to że wpadł w problemy niekoniecznie z własnej winy.

~pawel -

Wystarczy że US czy ZUS pozwolą spłacić zaległości w cywilizowany sposób, a lista dłużników będzie sporo krótsza a i bankructw mniej.

Piszesz jako Gość