UOKiK: OneLife Network może być piramidą finansową

Środa, 13 września 2017 (10:40)

OneLife Network może być piramidą finansową - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim komunikacie. Spółka z Belize zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy.

Zdj. ilustracyjne /©123RF/PICSEL

W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że postępowanie przeciwko OneLife Network Limited z Belize prowadzi prezes Urzędu.

"Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. Pakiety kosztują od 110 euro do 27 500 euro" - zaznaczył Urząd. Wyjaśnił, że każdy z konsumentów, który namówi inne osoby do kupna pakietów edukacyjnych, jest odpowiednio wynagradzany - tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy.

Zdaniem UOKiK, system, który opracowała spółka OneLife Network może być piramidą, ponieważ konsument kupuje pakiet edukacyjny w zamian za możliwość uzyskania korzyści materialnych, a korzyści te uzależnione są od wprowadzenia innych osób do systemu prowadzonego przez OneLife Network.

Urząd podkreślił w komunikacie, że system promocyjny typu piramida, czyli tzw. piramida finansowa, jest zakazany. Polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych.

"Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system" - zaznaczono.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Urząd wydaje ostrzeżenie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki.

PAP

Podziel się

~asdasdga -

A to takie cwaniackie piramidy żerujące na naiwności ludzi, nie są w Polsce zabronione? Przecież to jawne oszustwo, to dlaczego nie jest ścigane od samego początku ?

~niePOPiSowiec -

Pytam się, kto dał pozwolenie na działalność OneLife Network w Polsce? Jeżeli dostali pozwolenie od polskich władz, to te władze po stwierdzeniu, że to są oszuści, powinni cofnąć pozwolenia, osądzić i pozamykać oszustów!!! Podejrzewam, że UOKiK ma w tym jakiś interes, skoro ostrzegają a natychmiast nie likwidują.

~gnijemy -

a ja ostrzegam przed kupowaniem masla po 7zl bo w miesiąc połowe 500 zostawicie w sklepach. Zmowa cenowa?W inter marche bylo napisane "Łaciate maslo- 6zł (cena nastałe!)" po tygodniu kosztowało tam 6,50 po 2 7zl. Oszuści

Piszesz jako Gość