Śląskie: Oszuści wyłudzili ponad milion zł, oferując pożyczki w internecie

Środa, 13 września 2017 (11:13)

Ponad milion zł wyłudzili od internautów organizatorzy przestępczego procederu, polegającego na oferowaniu w internecie szybkich pożyczek, których warunkiem miało być wykonanie przelewu lub wysłanie płatnego smsa. Policja szuka osób pokrzywdzonych przez oszustów.

Oszuści wyłudzili ponad milion złotych, oferując pożyczki w internecie /©123RF/PICSEL

"Osoby, które zostały w ten sposób oszukane, proszone są o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach" - poinformował w środę asp. sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji. Pokrzywdzeni mogą skontaktować się z prowadzącym sprawę pod katowickim numerem telefonu 32 200 10 18.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem gliwickiej prokuratury. Dotychczas nie udało się zatrzymać organizatorów tego procederu, który mógł trwać nawet ponad pięć lat. Poprzez kilkanaście różnych stron internetowych, oferujących szybkie pożyczki, oszuści proponowali zawarcie umowy, do której sfinalizowania wymagane było wysłanie płatnej wiadomości sms premium lub wykonanie przelewu internetowego.

Oszuści stosowali przy tym hasła reklamowe, takie jak: "Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu", "Pieniądze na koncie nawet po godzinie - bez poręczycieli i zbędnych formalności" czy "Pożyczki od ręki bez BIK".

"W rzeczywistości dochodziło wyłącznie do odpłatnej rejestracji zainteresowanych osób na platformie, do której dostęp mieli potencjalni pożyczkobiorcy. Oszuści wyłudzili w ten sposób ponad milion złotych" - powiedział Jachimczak, apelując, by poszkodowani zgłosili policji, iż padli ofiarą tego typu oszustwa.

PAP

Podziel się

~janek -

co tu daleko szukać wczoraj wchodzę na olx przeglądam ogłoszenie jak wół napisane warszawa ochota pożyczki pieniężne z wpisem do hipoteki mieszkania tak jak w banku ale nie jesteśmy bankiem,mało mnie z butów nie wyrwało,co to ma być?

~RafD -

Do wszystkich PRZECIWNIKÓW FIRM POŻYCZKOWYCH. Wbijcie sobie do głów, że jeżeli zaprzestaną działalności na polskim rynku finansowym, firmy, które trzymają standardy i wymagania ustawodawcy, to klienci tych firm, miliony Polaków, pożyczy te 2000zł czy 5000zł od na CZERNYM RYNKU, znowu rozkwitną gangsterskie pożyczki, cały rynek zejdzie do podziemia, do szarej strefy. Łatwo jest rzucać oskarżenia, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

~grzeczna... -

takie firmy pożyczkowe i windykacyjne to lichwa a PiS nic z tymi oszustami nie robi dla ochrony i obrony Polaka, sady stoja po stronie przestepców

Piszesz jako Gość