Pokrzywdzeni przez parabank Pożyczka Gotówkowa muszą skontaktować się z sądem

Środa, 13 września 2017 (11:53)

Do 2 listopada pokrzywdzeni przez parabank Pożyczka Gotówkowa, znany wcześniej jako Pomocna Pożyczka oraz Polska Korporacja Finansowa Skarbiec, mogą zgłaszać się do sądu jako wierzyciele.

Pokrzywdzeni przez parabank Pożyczka Gotówkowa muszą skontaktować się z sądem /©123RF/PICSEL

Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ ogłosił upadłość firmy wobec, której od lat toczy się prokuratorskie śledztwo. To sprawa większa niż Amber Gold, jeśli chodzi o liczbę oszukanych osób.

Ogłoszenie upadłości oznacza, że pokrzywdzeni - jeśli chcą mieć jakiekolwiek szanse na odzyskanie swoich pieniędzy - powinni samodzielnie i bezpośrednio zgłaszać do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Sprawą zajmuje się tam VI Wydział Gospodarczy.

Sąd ogłosił upadłość już ponad miesiąc temu, ale informacja ukazała się jedynie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dziś prokuratura wezwała pokrzywdzonych do skontaktowania się sądem. Wcześniej sama udzielała im cywilnej pomocy prawnej. Teraz - z powodu upadłości - nie może już tego robić. Nawet te osoby, które z takiej pomocy skorzystały, muszą znów zgłosić się do wspomnianego sądu. Mają czas do 2 listopada 2017 roku!

Pokrzywdzonych jest co najmniej 68 tysięcy osób

Równoległe prowadzone jest śledztwo przeciwko parabankowi.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już ponad 170 pracowników, w tym dwóch członków zarządów. Pokrzywdzonych jest co najmniej 68 tysięcy osób, a ich straty to około 180 milionów złotych.

Gdańska prokuratura zajęła się sprawą Skarbca i Pomocnej Pożyczki po tym, jak w październiku 2012 r. zawiadomienie złożył jeden z klientów parabanku. Potem do prokuratury zaczęły napływać zawiadomienia od kolejnych osób.

Pożyczka Gotówkowa działała wcześniej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa Skarbiec i Pomocna Pożyczka. Miała biura w całej Polsce. Firma w materiałach reklamowych zapewniała, że na pożyczkę mogą liczyć osoby ze złą historią kredytową i niewielkimi zarobkami.

Przedstawiciele firmy pobierali od klientów tzw. opłatę przygotowawczą na czynności związane z udzieleniem pożyczki. Osoby starające się o pożyczkę były przekonane, że sprawy idą w dobrym kierunku, kiedy nagle pojawiały się kolejne trudne do spełnienia wymogi. Ostatecznie parabank odmawiał przyznania pożyczki, a pobranej opłaty nie zwracał.

Z ustaleń prokuratury wynika, że przynajmniej część klientów parabanku przed podpisaniem przedwstępnej umowy pożyczki oraz w trakcie jej podpisywania była nierzetelnie informowana przez pracowników. Mieli oni zapewniać, że pożyczka zostanie udzielona w krótkim terminie, a jedynym warunkiem jest uiszczenie opłaty przygotowawczej i podpisanie weksla. Natomiast w przypadku odmowy udzielenia pożyczki lub rezygnacji z niej opłata przygotowawcza miała zostać w całości zwrócona. Nie została.

(ug)

Kuba Kaługa

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF

Podziel się

~AntyLichwa -

Firma PROVIDENT. Pożyczka w kwocie 3000 zł. Koszt ubezpieczenia: 480 zł; opłata przygotowawcza 348 zł; dodatkowa opłata przygotowawcza 139 zł; odsetki 283 zł; OPŁATA ZA PRZYNIESIENIE PIENIĄŻKÓW DO DOMU 1542 zł!!! Do spłaty 5793 zł. Osoba w ciężkiej sytuacji życiowej podpisze wszystko. GDZIE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ?! Gdzie ochrona słabszych?!!!

~AntyLichwa -

UWAGA NA FIRMY: Optima sp. z o.o. z Gdańska; TAKTO; VIVUS; WONGA; MONEY NOW; PROVIDENT; Profi Credit (również toczy się śledztwo przeciw tym oszustom); i wszystkie inne spółki lichwiarskie w grupie Pośrednictwa Finansowego „KREDYTY-Chwilówki” Sp. z o.o. ta szajka zarabia na ludzkiej krzywdzie. Nabierają na tanie pożyczki z których trzeba oddać wielokrotnie więcej niż się pożyczyło. To afera dużo większa niż Amber Gold. OSZUŚCI I ZŁODZIEJE!!!

Piszesz jako Gość