Stanisław Tyszka: Należy podnieść kwotę wolną od podatku

Poniedziałek, 2 października 2017 (10:55)

- Należy wreszcie podnieść roczną kwotę wolną od podatku dla wszystkich obywateli - zapowiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Stanislaw Tyszka. Fot. Maciej Łuczniewski /REPORTER

Polityk w programie "Kwadrans polityczny" TVP1 przekonywał, że żyjemy w państwie, które swoim posłom i senatorom zapewnia kwoty wolne od podatku na poziomie 30 451 zł, a zwykły obywatel ma kwotę dziesięciokrotnie mniejszą - 3 091 zł (w przypadku rocznych dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł - PAP). "Gdzie tu jest równość wobec prawa?" - dodał.

Na pytanie, czy to nie trąci populizmem, bo chodzi tylko ponad 500 osób, poseł Tyszka zapowiedział, że "jeśli stanowiący prawo gwarantują sobie sytuację dziesięć razy lepszą niż zwykły obywatel, to ma on prawo się zastanawiać, czy to jest system sprawiedliwy".

- Zaproponowaliśmy opodatkowanie diet poselskich oraz niższą kwotę wolną od podatków dla posłów, ale to zostało zamrożone przez (sejmową) komisje finansów. Teraz zaproponowaliśmy podwyższenie tej kwoty obywatelom, ale to zostało odrzucone w pierwszym czytaniu - wyjaśniał wicemarszałek Sejmu.

Przypomniał, że PiS w kampanii wyborczej zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku, jednak "od dwóch lat nic się w tej sprawie nie dzieje".

- Premier Beata Szydło na początku swoich rządów wygłosiła expose, w którym zapowiadała, że w ciągu 100 dni zrealizuje obietnicę podniesienia kwoty wolnej od podatku - wskazał Tyszka.

W programie zwrócono uwagę, że według ekonomistów zmiana kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli byłoby dużym obciążeniem dla budżetu. Trwają jednak prace nad jej podniesieniem.

PAP

Podziel się

~amen -

Dokładnie to obiecywał PIS w wyborach i powinien się wywiązać z obietnicy. Jest wiele osób które nie skorzystały ani z 500 plus, ani obniżenia wieku emerytalnego i jedyną rzeczą na którą liczą, to podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników. Obiecywał to też prezydent, a my pamiętamy i wciąż czekamy.

~jan -

Ten pan ma całkowitą rację.Pis podobno jest taki sprawiedliwy.Kwota wolna od podatków posłów powinna być dawno zrównana z resztą społeczeństwa.

Gość

Piszesz jako Gość