Przed nami emerytalny konflikt pokoleń

Piątek, 13 października 2017 (06:00)

Obniżenie wieku emerytalnego wywołuje konflikt pokoleń. Zwiększone wydatki publiczne są nieuniknione, a trzeba je będzie pokryć, podwyższając podatki. To może mieć wpływ na zwiększenie emigracji młodego dziś pokolenia.

Młodzi będą w przyszłości emigrować do kraju, gdzie obciążenia są niższe niż w Polsce? /©123RF/PICSEL

- Te zwiększone wydatki publiczne pokryją dzieci dzisiejszych emerytów, a więc mówimy o pewnym konflikcie pokoleń - twierdzi w rozmowie z MarketNews24 Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank SA.

- Ryzyko jest takie, że to młode dziś pokolenie w przyszłości zdecyduje się na emigrację do kraju, gdzie obciążenia podatkowe będą niższe niż w Polsce.

marketnews24.pl

Podziel się

~sheet -

problemem są przywileje emerytalne, nie stać nas na 45 letnich emerytów. Jeśli fundujemy ogromne emerytury 45 latkom a sami musimy pracować dużo dłużej na kilka razy niższe emerytury to nikt nie da rady tego utrzymać. Czy 45 letni policjant pracujący za biurkiem tak się naraża ? A 60 letni budowlaniec, kierowca itp. mają lżejsza pracę ?

~v -

Im wczesniej wyjada tym lepiej dla nich. Tu beda robic na rolnikow, na gornikow, na 500, na Mopsy na nierobow, na zaplate za glosy , bo taka jest perspektywa.

~Zmywak -

Ja to sobie zjezdzam do Polski po 12stu latach z jak to ladnie spiewal pan kukiz torba dolarami wypchana. Emerytura juz jest zapewniona z kraju zagranicznego. Domek kupilem juz w miejscu gdzie sie urodzilem. Mam na spokojne zycie pdzez 30 lat. Wychodzi po 1000euro/miesiac. Pozniej przelew miesieczny emerytalny zapewniony. Nawet paluchrm nie kiwam w Polsce. Robota tutaj to glupota.

~typ -

Szanowni Państwo jeśli w Polsce nie wzrosną radykalnie zarobki od nowego roku i to wszędzie od marketów po instytucje publiczne a piszę tu o najniżej zarabiających; to emigracja będzie trwać nadal. W Polsce nie może być tak, że zabiera się kasę ludziom, którzy pracują za ok 2000 netto i dokłada górnikom, którzy i tak mają lepiej. Pani w biedronce ciężko pracuje, mechanik też inni pokończyli studia i mają gorzej niż górnicy. Jeśli PIS nie zastosuje tego co ma w nazwie czyli Prawo i Sprawiedliwość to emigracja będzie trwała nadal bo ludzie chcą żyć normalnie łącznie z młodymi lekarzami, którzy kształcili się 6 lat a mają gorzej niż górnicy i tyrają za 2000 netto.

~Adam -

nawet jak nie podniosa odatkow w pOlsce to mlodzi beda emigrowac z burdelu. wPolsce urzednik to pan i waldca, w krajach Ue urzednik sluzy pomoca obywtaelom, sprawy zalatwisz na telefon , w Polsce musisz pojechac do urzedu, odstac w kolejce, stracic dzien albo 3 dni urlopu, bo czesto sprawy nei zlaatwiszw ciagu 1 dnia. nie mowiac juz o pensjach w polsce, gdzie Polak jest jak niewolnik. zreszta slowo Slave - niewolnik wywodzi si od nazwy Slowianin.

Piszesz jako Gość