Osiem osob podejrzanych ws. grupy QAD; pokrzywdzonych 66 firm

Poniedziałek, 23 października 2017 (09:06)

Osiem osób usłyszało zarzuty w śledztwie ws. grupy Quality All Development, która miała organizować firmom dofinansowanie inwestycji m.in. z UE. Odpowiedzą za oszustwa na kwotę co najmniej 30 mln zł; poszkodowanych jest 66 podmiotów, w tym szpital.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński, śledztwo obejmowało okres od 2008 do 2015. Pod koniec ubiegłego tygodnia zatrzymano osiem osób powiązanych z grupą QAD, w tym b. prezesa Tadeusza G., Marka T., Łukasza O., Łukasza M., Jerzego R., Mariusza L., Janusza W. oraz Michała Ł.

"G. - głównemu organizatorowi przestępczej działalności przedstawiono 49 zarzutów. Dotyczą one "popełnienia przestępstw oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości" oraz m.in. nie zgłoszenia wniosku o upadłość spółki pomimo powstania warunków uzasadniających złożenie takiego wniosku. Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty popełniania od 10 do 61 tożsamych rodzajowo przestępstw oszustwa. - W sumie wszyscy usłyszeli prawie 300 zarzutów, na szkodę 66 podmiotów gospodarczych - powiedział prokurator.

Prokuratura wystąpiła o aresztowanie całej ósemki; sąd aresztował siedem osób. W przypadku Tadeusza G. i jego trzech najbliższych współpracowników zastosował areszty bezwzględne, czyli bez możliwości uchylenia po wpłacie poręczeń.

Z ustaleń śledczych wynika, że dokonali oni oszustw na kwotę łącznie co najmniej 30 mln zł. QAD w dokumentach informacyjnych przedstawiała się jako "fundusz organizujący finansowanie inwestycji na rzecz podmiotów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw do 7 mln zł oraz jednostek samorządu terytorialnego do 15 mln zł". G., właściciel, b. prezes, a potem szef rady nadzorczej QAD Fundusz Kapitałowy, wypowiadał się w mediach w charakterze "eksperta od funduszy unijnych".

Podejrzani - jak ustaliła prokuratura - jako przedstawiciele QAD organizowali szkolenia dla podmiotów gospodarczych dotyczące szeroko rozumianego finansowania inwestycji. Podczas takich spotkań informowali, że są w stanie zapewnić kompleksowe finansowanie z funduszy unijnych, z podmiotów komercyjnych, w tym banków, a nawet z funduszy własnych grupy.

"Współpraca" z QAD rozpoczynała się od zawarcia umów na sporządzenie opracowań, które miały wykazać, czy dany podmiot jest zdolny do ubiegania się o dofinansowanie organizowane przez przedstawicieli QAD. Za takie opracowania, które co do zasady wykazywały taką zdolność, pokrzywdzeni musieli zapłacić. Jeżeli następnie decydowali się na współpracę, podpisywano umowę pożyczki, na mocy której ustanawiano zabezpieczenia - weksel, hipotekę, i wpłacano kaucję z tytułu przyszłych rat przyznanych pożyczek - powiedział Łapczyński.

Kwoty jakie uiszczali przedsiębiorcy wynosiły od 10 tys. zł do nawet 5 mln zł.

Równocześnie przedstawiciele QAD - jak podkreślają śledczy - naciskali na nich na jak najszybsze podejmowanie decyzji. - Po ustanowieniu przez pokrzywdzonych zabezpieczeń - w terminie od 7 do 14 dni, QAD zobowiązywał się do wypłaty rat pożyczki. Jednak do tego nie dochodziło. Okazywało się, że niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie, o którym wcześniej nie informowano. Z reguły w tym momencie kontakt z przedstawicielami QAD stawał się utrudniony, a z czasem niemożliwy - dodał Łapczyński.

W tej sprawie prokuratura zastosowała m.in. tzw. konfiskatę rozszerzoną; na poczet grożących kar oraz środków kompensacyjnych zabezpieczono łącznie 7 mln zł.

PAP

Podziel się

~ciemnymoher -

To właśnie min. tacy "eksperci" wypowiadają się bardzo często w nazinterii, w filmikach pod "artykułami" reklamowymi, które nigdy nie są, niezgodnie z prawem polskim, oznaczone jako sponsorowane. Prawo polskie nie interesuje kolonistów z rzeszy.

~AntyLichwa -

A kiedy porządki z firmami lichwiarskimi? Pośrednictwo KREDYTY - CHWILÓWKI. Ich banery reklamowe można zobaczyć praktycznie przy każdej ulicy. Pośredniczą w zawieraniu umów z takimi firmami jak Profi Credit - pożyczka 3 tys zł, a do oddania 15 tys zł; WONGA; VIVUS; MONEY NOW; OPTIMA sp. z o.o.; TAKTO; SMS KREDYT; NOBILES s.c (ich własna lichwa) i tysiące innych. Pożyczają niewielkie pieniądze i żądają niewspółmiernie wysokich zwrotów - z reguły wielokrotności pożyczonego kapitału. Ich klientami [ofiarami] są najczęściej ludzie w pilnej potrzebie życiowej, uzależnieni od narkotyków, upośledzeni umysłowo itp. Ci ludzie bardzo często nie są w stanie sprostać konsekwencjom zawarcia takich umów. Dają się wpędzać w spiralę zadłużenia (spłacanie długu kolejną pożyczką) i w konsekwencji tracą cały dorobek życia. Są też przypadki samobójstw. W Niemczech działalność tych firm zostałaby bezspornie uznana za lichwiarską, bo tam lichwa jest zdefiniowana konkretnie, a nie jak u nas, jako "świadczenie niewspółmierne ze świadczeniem wzajemnym". W Niemczech za tego typu działalność przestępczą można trafić za kratki na 10 lat, a w USA nawet na 20 lat. Dlaczego w Polsce te przestępstwa są legalne? Co skłoniło naszych polityków do zalegalizowania tych przestępstw? To sprawa dużo większa niż Amber Gold.

Gość

Piszesz jako Gość