Co słychać na rynku nieruchomości komercyjnych?

Na rynku nieruchomości komercyjnych narasta nierównowaga, a czynsze powierzchni biurowych lekko rosną - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego na II kwartał bieżącego roku. Czynsze za wynajem powierzchni w centrach handlowych utrzymują się z kolei w całym kraju na stabilnym poziomie, z niewielkimi tylko spadkami. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez serwis Homla.pl podsumowanie najważniejszych wniosków z raportu.

W II kwartale 2017 roku najbardziej zwracał uwagę trend narastania nadmiaru podaży nieruchomości komercyjnych do stabilnego popytu.

Za dużo przestrzeni biurowej na wynajem

Deweloperzy i właściciele wprowadzali na rynek zbyt wiele obiektów o zbyt dużej powierzchni, szczególnie w sektorze powierzchni usługowo-handlowych oraz biurowych. Jedną z przyczyn mógł być fakt, że w omawianym okresie, tak jak w poprzednich latach, banki chętnie udzielały deweloperom kredytów. Jakość tych kredytów była ogółem dobra, zaś odsetek kredytów zagrożonych wynosił 22 proc.

Szybki przyrost majątku trwałego w omawianym okresie miał swoje źródło w wysokiej dostępności finansowania zagranicznego. Ono z kolei wynikało z panującego w wielu krajach rozwiniętych niskiego poziomu stóp procentowych. Wartość transakcji wyniosła w I kwartale br. ponad 500 mln zł, z czego połowę zlokalizowano w hotelach.

Reklama

Jakie czynsze wynajmu powierzchni biurowych?

W 2017 roku czynsze powierzchni biurowych na ogół utrzymywały się na stabilnym poziomie. Lekkie wzrosty zaobserwowano w przypadku powierzchni biurowych klasy A, szczególnie w Warszawie. Najnowsze udostępnione przez NBP dane liczbowe (na ostatni kwartał 2016 roku) dla tych nieruchomości klasy A pokazują następujące średnie wysokości czynszów transakcyjnych:

- Warszawa: 22 euro/m2/m-c

- Wrocław: 15 euro/m2/m-c

- Kraków: 14 euro/m2/m-c

- Gdańsk: 13 euro/m2/m-c

- Poznań: 13 euro/m2/m-c

- Katowice: 12,5 euro/m2/m-c

- Łódź: 12,5 euro/m2/m-c

Czynsze za nieruchomości biurowe klasy B we wszystkich największych miastach Polski systematycznie spadają. Tu NBP przedstawiło mniej szczegółowe dane, wyszczególniając spośród miast tylko Warszawę ze średnim czynszem transakcyjnym w wysokości ok. 52,5 zł/m2/miesiąc. Dla Gdańska, Gdyni, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia podano jedynie wspólną uśrednioną wysokość czynszu - ok. 35 zł/m2/miesiąc.

Czynsze powierzchni handlowo-usługowych - zestawienie

W analizowanym przez NBP okresie czynsze za wynajem powierzchni handlowych o powierzchni 100-500 m2 były stabilne i tylko gdzieniegdzie wykazywały nieznaczne spadki. Eksperci podkreślili, że dane te dotyczą centrów (galerii) handlowych położonych w ekonomicznie ważnych częściach miast. Średnie czynsze transakcyjne wynajmu tych powierzchni w ostatnim kwartale 2016 roku wynosiły:

- Warszawa: 44 euro/m2/m-c

- Kraków: 37 euro/m2/m-c

- Łódź: 34 euro/m2/m-c

- Poznań: 34 euro/m2/m-c

- Katowice: 34 euro/m2/m-c

- Wrocław: 31 euro/m2/m-c

- Trójmiasto: 28 euro/m2/m-c

Obserwowane w szerszej perspektywie, czynsze te wykazywały największe zmiany w Warszawie i Krakowie, gdzie od połowy 2016 roku systematycznie rosły. Stałe spadki wykazują za to czynsze w Łodzi. Najbardziej stabilne były ceny wynajmu powierzchni w centrach handlowych w Poznaniu i Wrocławiu.

Źródło: Narodowy Bank Polski, "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2017 r."

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »