Domy z drewna znowu w modzie!

Niedziela, 12 listopada 2017 (05:53)

Drewno zaczyna znów wchodzić w łaski architektów. Jest trwałe, a dzięki nowoczesnym technologiom obróbki stało się jeszcze trwalsze i można je wszechstronnie wykorzystać.

Deutsche Welle

Podziel się

~Szczepan -

Jadę gdzieś tam w górach (nie powiem gdzie, bo górale zaraz będą mnie ścigać) i widzę fabrykę domów "z bala". Znam się trochę na tym, bo z dziadkiem prawie 70 lat temu robiliśmy gonty pod zamówienie do takich domów. Gont był łupany, a nie cięty maszynowo. Łupany po to, żeby nie otwierać kanalików, którymi drzewo ciągnęło soki. Jak taki rżnięty gont wyschnie, to pije wodę jak gąbka i zaraz gnije. Dzisiaj gonty tną maszynami i od razu smarują jakimiś smarami, żeby nie piły wody. Dawniej gont układało się na dachu i koniec. Bez żadnego smarowanio.Teraz nie dość, że smarują, to do tego dają dwie warstwy. To wszystko psu na budę. Drzewa na dom też trza wiedzieć kiedy ścinać. Zależy to od ustawienia Księżyca. To jest bardzo ważne. Od tego zależy czy dom będzie stał 30, czy 300 lat bez remontu. Tu uwaga. Fabryki domów swoje bale obrabiają maszynami i też otwierają kanaliki w balach. Dawniej robiliśmy to ośnikami, wzdłuż a nie w poprzek drewna. Na koniec to, co mnie poraziło. Bale maja być z jednego końca szerokie, z drugiego wąskie. Czyli takie jak wyglądały pnie. Chodzi o średnice. I układało się je na zmianę, żeby na końcu powała wyszła w poziomie. Obecnie strugają je maszynami tak, że z obu końców bal ma taką samą średnicę. To największy błąd. To nie fachowcy, ino fahofcy, od których jak najdalej, bo tylko was skubią z dutków, a ludzie myślą, że mieszkają w zdrowym, wiecznym i solidnym domu. Hej!

~adalbert -

Niestety w Polsce odwróciliśmy się od budownictwa drewnianego ,kiedy w rozmowach mówię że gdybym dzisiaj się budował dom to wybrał bym lżejszą technologie niż murowaną to słyszę że to liche ,nietrwale itp.Na nic argumenty że to szybciej, cieplej .łatwiej w przeróbkach,że cała Skandynawia,USA,Kanada tak budują. Fakt że brakuje fachowców czy suchego drewna w rozsądnych cenach na pewno nie sprzyja decyzji o budowie domu szkieletowego czy drewnianego.

~Sal -

Domy drewniane są piękne i klimatyczne. Nie wiem co ludzie widzą w domach murowanych. Myślą chyba , że są trwalsze co jest nie prawdą, i że dzieci potem będą mieszkać w takim domu , a później się okazuje , że nikt nie chce mieszkac w takim starym bunkrze po latach. Zamierzam postawić domek ok 90m2 łącznie z poddaszem użytkowym, przy lesie, i oczywiście nie będę psuł klimatu żadnymi płytami gipsowymi. W pomieszczeniu gospodarczym piec automatyczny, a w salonie kominek. Żyć nie umierać.

jerg

jerg -

Od lat 60-ch XX wieku domy z drewna - budowane właściwie już tylko na wsiach - uchodziły za obciach,były to domy raczej dla biedoty! na każdej wsi było co najmniej kilku cieśli - potrafiących taki dom - ze strzechą odpowiednio "ufryzowaną" zbudować. Dom murowany - wtedy najczęściej z żużlowego pustaka - to było coś! Co prawda większość kanciata,z dachem tzw. kopertowym - bez żadnego uroku,ale jednak! Co prawda namiastka drewna - w postaci boazerii - w jakimś procencie tych "murowańców" się ostała - ale generalnie mury królują nadal na budowach. Dziś większość wraca do suchszej od "żużlowca" ceramiki,ale drewno i drewniane domy stało się luksusem!! Mało - póki co - jest na rynku firm potrafiących cokolwiek sensownego z drewna zbudować - maszyn z tym związanych też na rynku brak,a i drewno jest zbyt drogie w stosunku do różnego rodzaju pustaków,których na rynku przybywa lawinowo! I pożary - będące w tamtych latach codziennością na wsiach - dziś są rzadkością! Fakt,że zabezpieczenia przeciwpożarowe lepsze,że chemia pozwala na nasączanie drewna - chroniące w jakimś stopniu przed ogniem,ale....jednak ryzyko pożaru pozostaje sporo większe,niż w "murowańcu"! Jeszcze długo - bardzo długo - będziemy obserwować domy z drewna,jako jednostki w oceanie budownictwa murowanego!

~ecz -

Nie wiem czy można to nazwać domem z drewna, ale ja buduję sobie schronienie z gałęzi i patyków. Na więcej mnie nie stać.

Gość

Piszesz jako Gość