Smog powoduje w Polsce śmierć 50 tys. ludzi rocznie

Wtorek, 14 listopada 2017 (06:00)

Smog jest zjawiskiem, które można obserwować gołym okiem, zwłaszcza w sezonie grzewczym w naszym kraju. Trwa on od listopada do końca lutego. Kiedy intensywnie ogrzewamy domy i mieszkania, nad miastami tworzy się toksyczna mgła.

To chmura zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Wbrew powszechnemu myśleniu, za smog odpowiedzialny jest głównie nie transport drogowy, a indywidualne gospodarstwa domowe, opalane paliwami stałymi - węglem i jego pochodnymi, ekogroszkiem, mułem, miałem, a nawet odpadami. Podczas ich spalania do atmosfery uwalniane są tysiące ton pyłów i trujących zanieczyszczeń.

- W naszym kraju przez cały rok mamy do czynienia z silnie zanieczyszczonym powietrzem, co bardzo źle wpływa na nasze zdrowie - powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy Gaspol. - Znajdują się w nim m.in. cząstki stałe, pyły zawieszone PM2.5 i PM10, węglowodory aromatyczne, benzo(a)piren - silnie drażniące, rakotwórcze substancje. Statystyki i wyniki badań są bardzo niepokojące. W Polsce w wyniku schorzeń spowodowanych oddychaniem silnie skażonym powietrzem umiera rocznie ok. 50 tys. ludzi. To tyle, ile ginie w wypadkach drogowych w ciągu 20 lat. Związki chemiczne, które tworzą smog, atakują układ oddechowy, następnie dostają się do krwioobiegu, a więc także do organów wewnętrznych, wywołując szereg dolegliwości i chorób. Za emisję silnie trującego benz(a)pirenu w około 85 proc. odpowiadają gospodarstwa domowe. Realnym rozwiązaniem tego problemu jest łatwo dostępny gaz płynny. To czysto spalające się paliwo, które pozwoli zdecydowanie poprawić jakość powietrza w naszym kraju - wskazała Rostkowska.

eNewsroom

Podziel się

~antek -

Wiele gospodarstw posiada piece gazowe które stoją ponieważ gaz jest drogi a zwłaszcza opłaty abonamentowe po przekroczeniu 1200 m3 rocznie wiec jedziemy węglem. Moje pytanie czemu po przekroczeniu 1200 m3 jest inna opłata abonamentowa kilkanaście razy większa!!!!!!!?????? za co pytam Dlatego będę ogrzewał węglem i niechaj sie ,,Smoguje " dalej tak o to dbają Dopłaty na wymianę kotłów dla znajomych i kolesi reszta moze sie oblizać co to jest?????

~kastellor -

A rząd wciąż udaje, że walczy ze smogiem. Czas się w końcu wziąć do roboty i nazwać problem po imieniu. Należy jak najszybciej zlikwidować piece węglowe, a w miastach ograniczyć ruch samochodowy, zwłaszcza starych diesli.

~Socha Odjacha -

Ludzie, co takiego wystąpiło w niektórych samorządowców sejmików wojewódzkich, że problem smogu nagle chcą rozwiązać zakazami i karami? Smog jest efektem wykluczenia społeczeństwa w dostępie do ekologicznych źródeł ogrzewania przez horendalnie wysokie ceny do relatywnie niskich dochodów. Dlaczego państwo nie ustali taryf na gaz dostępnych dla ogółu? Wasze uchwały antysmogowe są szablonowymi kserówkami niczego nie rozwiązujące. Pokaźcie w nich skuteczny mechanizm kontroli jakości opału węglowego od kopalni do kupujacego! Nowe piece będą dalej kopcić i nie trzeba być specjalistą by już dziś stwierdzić. Pokazcie progran budowy sieci gazowej. Problem smogu rozwiąże tylko ogólnodostępny gaz.Z wygody wszyscy przejdą na gaz tylko TARYFY GAZOWE MUSZĄ BYĆ DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH POLAKÓW!

Gość

Piszesz jako Gość