Polskie firmy muszą chronić swoje wynalazki

Wejście na zagraniczne rynki i ekspansja międzynarodowa to dla polskich firm nie tylko nowe możliwości rozwojowe. Także ryzyko spadku konkurencyjności proponowanych produktów lub usług w nowym środowisku w wyniku nieodpowiedniego zarządzania własnością intelektualną. Zatem, zamiast bagatelizować problem, co jest często spotykane głównie wśród mikro-, małych i średnich firm, lepiej chronić posiadane rozwiązania, technologię i innowacje.

Priorytetem drugiej perspektywy finansowej (na lata 2014-2020) jest rozwój innowacji i nowych technologii w obszarze produktowym, usługowym, a nawet zarządczym i operacyjnym. Brak właściwej ochrony patentowej, wzorniczej lub technologicznej może być bardzo kosztowne w skutkach, a niekiedy zaprzepaścić efekty wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Dlatego już na początku warto zastanowić się, w jaki sposób chronić wyniki prac B+R i jak wychodzić naprzeciw próbom nieuczciwej konkurencji.

Potrzeba ochrony

Ryzyko jest zbyt duże, żeby je bagatelizować lub nie brać pod uwagę. W przypadku MŚP często tak właśnie jest. Przedsiębiorcy z jednej strony uważają, że tego rodzaju problem ich nie dotyczy, nie patrzą długoterminowo na rozwój, brakuje im strategii i umiejętności przewidywania ryzyk, z drugiej natomiast twierdzą, że koszty ochrony posiadanych lub rozwijanych rozwiązań są zbyt czasochłonne i kosztowne.

Reklama

Wychodząc naprzeciw potrzebom takich firm Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła specjalny konkurs z poddziałania 2.3.4 "Ochrona własności przemysłowej", tworząc mechanizmy i instrumenty dla ochrony własności intelektualnej, i to nie tylko lokalnie, ale również ponadnarodowo.

MŚP mogą w ramach wsparcia z PARP starać się o uzyskanie ochrony własności przemysłowej w trybie krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym. Z konkursu wyłączono jednak zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terytorium Polski.

Tym samym, firmy mogą ubiegać się w PARP o dotacje na uzyskanie prawa ochrony własności przemysłowej, w tym patentów, praw na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych. Przewidziano także dotację na realizację ochrony prawa własności przemysłowej, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a samo postępowanie dotyczy unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Długa lista kosztów

Całkowite koszty postępowania patentowego potrafią być niemałe i często stanowią barierę dla przedsiębiorcy przy staraniu się o ochronę w kraju bądź poza granicami.

PARP precyzuje katalog wydatków kwalifikowanych. W ramach działań zmierzających do uzyskania ochrony są to m.in.: opłaty urzędowe, pokrycie kosztów usług zawodowego pełnomocnika, obejmujące przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej, pokrycie kosztów tłumaczenia, a także koszty usług doradczych w zakresie innowacji i usług wsparcia innowacji związanych z przygotowaniem do procesu komercjalizacji przedmiotu zgłoszenia. W przypadku obrony patentów to pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem postępowania w danej instancji przez zawodowego pełnomocnika, opłaty urzędowe za wniesienie pism w postępowaniu czy tłumaczenie.

Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie ochrony to skomplikowany i długi proces. Od wyboru rzecznika patentowego (który oceni m.in. zdolność patentową i szanse na uzyskanie ochrony), poprze przygotowanie dokumentacji, aż do wydania decyzji może minąć kilka lat. Dlatego PARP nie wskazuje maksymalnego okresu na realizację projektu, chociaż musi się on zakończyć do 31 grudnia 2023 roku, czyli w ramach trwania całego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

O dotację mogą ubiegać się firmy z całego kraju i uzyskać dotacje na przedsięwzięcia o wartości projektu od 10 tys. zł do 1 mln zł. Unijne dofinansowanie obejmuje maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać jeszcze do 28 grudnia br.

mk

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »