Katowicka kopalnia Wieczorek trafi do SRK w pierwszym kwartale przyszłego roku

Środa, 6 grudnia 2017 (13:00)

Katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca pierwszego kwartału przyszłego roku - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej. Na razie nie ma podobnej decyzji odnośnie ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części kopalni Wujek.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Fot. Dominik Gajda /REPORTER

Obie kopalnie należały wcześniej do Katowickiego Holdingu Węglowego, który przygotował plan przekazania ich do SRK do końca 2017 r. Gdy wiosną tego roku ustalano warunki włączenia wszystkich kopalń holdingu do PGG, zdecydowano o powołaniu specjalnych zespołów, których zadaniem była analiza sytuacji obu kopalń i zaproponowanie możliwych rozwiązań.

Wybrany majątek ponad 190-letniej kopalni Wieczorek trafił do spółki restrukturyzacyjnej już z końcem marca tego roku, gdy kopalnie holdingu włączano do PGG. W środę rzecznik PGG Tomasz Głogowski potwierdził, że do SRK przekazana będzie także pozostała część kopalni, jednak nie stanie się to - jak początkowo oceniano - przed końcem 2017 roku, a do końca pierwszego kwartału 2018 r.

- Przesunięcie wiąże się z sczerpywaniem eksploatowanego obecnie złoża węgla; majątek kopalni Wieczorek trafi do SRK, gdy ta eksploatacja zostanie zakończona - wyjaśnił rzecznik, wskazując, iż powinno to nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy - najdalej do końca marca przyszłego roku.

- Później pozostałe złoże kopalni Wieczorek będzie nadal eksploatowane, od strony sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic - zaznaczył Głogowski.

Już wcześniej przygotowano podziemne połączenie Wieczorka z kopalnią Murcki-Staszic, by docelowo węgiel z Wieczorka mógł trafiać do zakładu przeróbczego tej kopalni. Natomiast zakład przeróbki węgla w kopalni Wieczorek trafi do SRK wraz z jej pozostałą infrastrukturą naziemną i podziemną. SRK zajmuje się m.in. likwidacją kopalń i zagospodarowaniem pogórniczego majątku.

W kopalni Wieczorek kończą się złoża węgla; już od kilku lat kopalnia korzysta w części ze złoża kopalni Staszic; następuje sczerpanie zasobów Wieczorka. Stąd po wyeksploatowaniu do końca obecnych ścian wydobywczych eksploatacja w naturalny sposób przesunie się w kierunku złóż kopalni Staszic.

Nieznany jest natomiast konkretny termin przekazania do SRK ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części katowickiej kopalni Wujek. Według pierwotnych planów, miało to nastąpić do końca 2017 r. Jesienią związkowcy z tej kopalni wystąpili o włączenie ruchu Śląsk do pobliskiej kopalni Ruda, zamiast przekazania do SRK.

We wrześniu br. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że dotąd nie zapadły ostateczne decyzje w sprawie terminu przekazania ruchu Śląsk do spółki restrukturyzacyjnej. Ocenił, że termin ten powinien być pochodną oceny rynku oraz sczerpania udostępnionego w tej kopalni złoża węgla. - Nie chcę podchodzić do tego dogmatycznie (...). Jeżeli jest możliwość i szansa, że możemy jeszcze jakoś wykorzystać złoże, łącząc możliwości technicznie z aspektem finansowym, to musimy to robić - mówił we wrześniu Tobiszowski.

Związkowcy wskazują, że ruch Śląsk ma przygotowane do eksploatacji pokłady węgla wysokiej jakości, który można obecnie z zyskiem ulokować na rynku; ich zdaniem dopiero po sczerpaniu tych zasobów majątek kompani może trafić do spółki restrukturyzacyjnej. W ocenie związków, zyski ze sprzedaży węgla częściowo pokryłyby koszty wykonania ok. 850-metrowego podziemnego połączenia między ruchami Śląsk i Halemba.

Przedstawiciele PGG obecnie informują jedynie, że dotąd nie zapadły decyzje dotyczące ruchu Śląsk.

PAP

Podziel się

~Patriota -

Przykład obciążenia pracy przez państwo Polskie i Irlandię. Koszt zatrudnienia pracownika w Polsce na pensji minimalnej wynosi miesięcznie 1,811 PLN; z czego pracownik otrzymuje 1,112 PLN (Tylko 61%). Koszt zatrudnienia pracownika w Irlandii na pensji minimalnej wynosi miesięcznie 1,564; przy czym pracownik otrzymuje 1,452 ( aż 93% !!!! ). Oznacza to dla pracodawcy w Polsce, że zatrudniając pracownika przy minimalnym wynagrodzeniu, musi wydać 39% na daniny publiczno-prawne, podczas gdy w Irlandii jest to jedynie 7%. Koszt zatrudnienia pracownika w Polsce na średniej pensji wynosi miesięcznie 4,360 PLN; z czego pracownik otrzymuje 2,587 PLN (59%). Koszt zatrudnienia pracownika w Irlandii na średniej pensji wynosi miesięcznie 4,191; przy czym pracownik otrzymuje 2,764 (66%). Oznacza to dla pracodawcy w Polsce, że zatrudniając pracownika na średnim wynagrodzeniu, musi wydać 41% na daniny publiczno-prawne, podczas gdy w Irlandii jest to znowu mniej tylko 34%. W Polsce nie dość że zarobki są bardzo niskie to jeszcze państwo zabiera więcej niż w krajach zachodnich. Przy takich kosztach nakładanych na prace w Polsce nic nigdy nie będzie opłacało się robić.

~s -

Nie wiem jak z Wieczorkiem, ale z Krupińskim jest tak, że za PO fałszowano wyniki by pokazać rzekomą nierentowość kopalni, następnie w nią inwestowano mimo perspektywy jej zamknięcia. W tym czasie na dół zjeżdżali niemcy robić oględziny swojego przyszłego dziecka jakże bardzo opłacalnego (przy wydobyciu gazowym kopalnia ma wartość miliardów złotych). Jastrzębska się teraz wycofać nie może, bo za dużo ludzi poszłoby siedzieć, a przedstawiciele innych krajów, mniej lub bardziej oficjalnie dobijają się do drzwi. Polacy ofiarami kilkunastoosobowej grupy, która zgarnia miliony dla siebie. Dziennikarze z racji, że posiadają rodziny się boją pisać. Nie wierzycie - nie musicie, ale takie są fakty.

~Sosnowiec -

Łeee! I co teraz??? Zaczną się strajki. A nie da rady kupić węgiel od ukrainców lub ruskich i wsypać go do kopalni. Tak by mieli ciągle robotę... I spokój by był, i barbórki, i trzynastki itd...

Gość

Piszesz jako Gość