Polski e-dowód w 2019 roku - przewidują przedstawiciele MSWiA i PWPW

Czwartek, 7 grudnia 2017 (14:51)

Międzynarodowa konferencja "Impact Fintech'17" w Katowicach jest dla PWPW kolejną okazją do pokazania potencjału technologicznego, rozmów ze startupami i ujawniania niektórych planów. Przedstawiciele wytwórni zapewniali, że technicznie są gotowi do produkcji e-dowodów dla Polaków, a pierwszy kwartał 2019 roku podali jako możliwy termin, w którym trafią one do użytku.

Robert Malicki, PWPW. Fot. Michał Woźniak /Agencja SE/East News

Podczas dwudniowej konferencji "Impact Fintech'17" w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prezentuje nowoczesne rozwiązania związane z produkcją e-dowodu. O stanie przygotowań do wprowadzenia polskiego dowodu osobistego rozmawiali podczas debaty "PL-ID: are we there yet?" (PL_ID: jesteśmy tam jeszcze?") sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki.

Debata o e-dokumentach

Tomasz Zdzikot przypomniał, że projekt wdrażania w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powstaje we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji (koordynacja projektu), MSWiA oraz Ministerstwa Zdrowia, gdyż - jak wyjaśnił - "jest tam także komponent, który będzie umożliwiać w przyszłości potwierdzenie uzyskania świadczenia, czyli po prostu wizyty u lekarza".

Opracowaną przez trzy resorty koncepcję e-dowodu Rada Ministrów przyjęła w sierpniu, a teraz - w zespole międzyresortowym w Komitecie Sterującym - trwają prace projektowe. - Mamy nadzieję, że zakończą się - tak jak pierwotnie zakładaliśmy - wdrożeniem tego nowego dokumentu, nowego dowodu osobistego z czipem, w pierwszym kwartale 2019 roku - powiedział Zdzikot.

Dokumenty mają być bardzo podobne do obecnych, a dane, które są teraz widoczne, będą dostępne w warstwie elektronicznej. "Oprócz tego znajdą się tam dane biometryczne, a to podwyższy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości" - poinformował Robert Malicki.

Zdzikot zwrócił uwagę, że jest teraz wiele narzędzi i technik potwierdzania cyfrowej tożsamości, ale dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie "najbardziej powszechnym i bezpiecznym rozwiązaniem potwierdzającym tożsamość w świecie cyfrowym, umożliwiającym rozwój usług on-line".

Malicki porównał nowy dokument z kluczem, który umożliwi poruszanie się we wszystkich systemach cyfrowych (np. zdrowotnym czy bibliotecznym), jednak instytucje tym zainteresowane będą musiały zastosować w swoich systemach interfejs umożliwiający odczytanie e-dowodu.

Wprowadzanie nowych dowodów nie spowoduje przymusu wymiany obecnie posiadanych i nadal ważnych. Jednak każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o nowy dowód. Zainteresowanie może być duże, ponieważ e-dowód - poza potwierdzeniem tożsamości i możliwością podróżowania w strefie Schengen - będzie mieć kilka nowych funkcjonalności. Są wśród nich składanie oświadczeń woli, zdobycie poświadczenia wizyty u lekarza czy wyrażenie zgody na dostęp do dokumentacji medycznej. Szacuje się, że dzięki ułatwieniom służba zdrowia zaoszczędzi 650 mln zł rocznie.

- To będzie rozwiązanie absolutnie elastyczne. Każdy pomysł, przy którym będzie można wykorzystać tożsamość cyfrową, znajdzie zastosowanie - podkreślił Malicki. - Damy klucz będący nośnikiem tożsamości cyfrowej obywateli, który można będzie zastosować w zasadzie wszędzie - dodał Malicki.

Decyzje wkrótce

- Nie ma większych przeszkód prawnych. W przyszłym roku planowane jest skierowanie nowelizacji ustawy o dowodzie osobistym do Sejmu i Senatu - poinformował menadżer ds. rozwoju produktów w PWPW Maciej Jankowski. Zapewnił, że spółka jest przygotowana do produkcji e-dowodu i przypomniał, że wytwórnia produkuje już dowody z warstwą elektroniczną m.in. dla Armenii i Litwy.

Centrum Prasowe PAP

PAP

Podziel się

~Yay -

Na uj to komu? Nie lepiej aby PJ (prawo jazdy) bylo ogolnym dokumentem do wszystkiego? Do jest chore! Ciagna od nas forse na cos co wogole jest bez sensu! Nas bratni sojusznik - usa ma tylko ID w postaci DL(driver license). Na to zalatwiasz sprawy w banku, wchodzisz do klubu, do wierzowcow na manhattanie - wszystko. Zatem patrzmy na bratniego sojusznika skoro pozwolilismy mu stacjonowac i okupowac nasz kraj.

~owal -

coraz bardziej wymyślne smyczki dla obywateli teraz podejdzie policjant z czytnikiem podczas manifestacji i od razu będzie znał dane osobowe delikwenta później go z domu zabiorą nie będą się szarpać. Orwell normalnie się chowa

~boss -

Ukradli mi dowód w szpitalu i w Sokółce zakupiony odbiornik TV. Mieszkam na Śląsku. Takie zabezpieczenia.

Gość

Piszesz jako Gość