Indywidualne konto w ZUS już od stycznia

Poniedziałek, 11 grudnia 2017 (06:00)

Już od stycznia 2018 roku przedsiębiorca, który dotychczas wykonywał trzy lub cztery płatności do ZUS, będzie opłacał składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz funduszu emerytur pomostowych na jedno indywidualne konto.

ZUS wysyła listy do przedsiębiorców. Fot. Krzysztof Dobuszyński /REPORTER

Jeden przelew do ZUS to ukłon Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w stronę przedsiębiorców. Niewątpliwie będzie to ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ od nowego roku wykonanie przelewu do ZUS będzie analogiczne do zapłaty za czynsz czy gaz - przekonuje Jolanta Rybak, ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych w firmie doradczej Inventage.

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał do płatników składek informację dotyczącą nowego numeru konta bankowego, stworzonego w celu wykonania jednego przelewu do ZUS. Dla przedsiębiorców, którzy utworzyli sobie konto na platformie PUE, numer ten pojawił się również na profilu informacyjnym ZUS. Uwaga! W przypadku utraty numeru konta, bank nie wskaże odpowiedniego rachunku, bowiem nie będzie on zapisany automatycznie w systemie - tłumaczy Jolanta Rybak.

Cel jest jasny - wprowadzenie jednego przelewu z tytułu wszystkich składek opłaconych przez przedsiębiorstwo do ZUS ma umożliwić szybszy dostęp do informacji o płatnościach dla wszystkich ubezpieczonych. Dodatkowo indywidulane konto płatnika spowoduje możliwość sprawniejszego uzyskania zaświadczenia z ZUS o stanie konta płatnika. W ślad za tym zrównane zostaną pod względem prawnym wydruki elektroniczne wydawanych zaświadczeń o zaleganiu lub niezaleganiu. Od 1 stycznia 2018 roku generowane na platformie PUE przez pracownika ZUS zaświadczenia opatrzone zostaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym - uzyskają zatem ten sam status dokumentu, co dotychczasowe zaświadczenia.

Dotychczas płatnik składek wykonywał trzy lub cztery przelewy do ZUS zgodnie z danymi finansowymi wskazanymi w deklaracji miesięcznej - ZUS DRA, z rozróżnieniem na wskazane do płatności konta. Od Nowego Roku, na podstawie przesłanej do ZUS deklaracji, organ sam zaksięguje i rozliczy jedną płatność przedsiębiorcy na poszczególne konta składkowe i fundusze. Jak donosi MPiPS, wpłata zostanie rozliczona na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu. Nie będzie zatem możliwości uregulowania bieżących płatności bez opłacenia zaległości wraz z odsetkami. Dodatkowo, dla zabezpieczenia, struktura numeru rachunku składkowego będzie zawierała 13-cyfrowy numer NIP płatnika, zatem będzie on jednocześnie identyfikatorem przedsiębiorcy w ZUS.

- Jeśli do chwili obecnej płatnik nie otrzymał listu poleconego z ZUS o indywidualnym numerze rachunku składkowego, organ ma obowiązek przekazać tę informację do 31 grudnia 2017 roku. Zatem składki za grudzień płatne w styczniu będą przekazane już w nowej formie na jedno indywidualne konto ZUS - tłumaczy Jolanta Rybak.(opr.js)

INTERIA.PL

Podziel się

~Ernesto -

Dopóki rolnicy nie zaczną płacić składek i podatków jak reszta społeczeństwa to ten system nigdy nie wyjdzie na prostą. To samo tyczy się innych uprzywilejowanych: mundurowi, sędziowie, prokuratorzy, górnicy i oczywiście kler...

~Ekolog -

Jaki ja jestem szczesliwy ze zakonczylem dzialanosc,dosyc tych skladek po ponad 1000 zlotych a taki burak na wsi prawie nic nie placi a jeszcze dostaje jak za dlugo swieci slonce to. Susza albo pada to powodz i juz pisemko o doplate a zwykli a na ubezpieczenie bylo szkoda,a zwykli przedsiebiorcy to co na nic nie moga liczyc tylko na siebie jak cie ktos wyroluje to mozesz w sadzie dochodzic zeby kase oddali ale to tylko mozna mażyc zeby cos odzyskac DLATEGO ROLNICY POWINNI PLACIC TRZY RAZY WIECEJ BO NA TYLE ICH STAC

~LRP -

Obowiązkowo należy znieś wszystkie dotacje ulgi w zamian ZUS dla wszystkich grup nie wyłączając mundurowych 350-450zł . Tak niska składka doprowadzi do zaniku szarej strefy jak i umów śmieciowych możliwy wzrost wynagrodzeń .Czterdzieści lat składkowych uprawni do emerytury , emerytalno rentowe 350 zł chorobowe 50zł wypadkowe 50zł razem 450 zł Rozdawnictwo prowadzi do tego że ZUS będzie wzrastał a wasze emerytury malały . Czy godzicie się na to że jedni żyją ponad stan nie wnosząc nic do wspólnego garnka a wyciągają niewspółmierne korzyści finansowe np. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź (zwany potocznie flaszka ) który pobiera generalską emeryturę wysokości 10 ,5 tyś zł, za 13,5 lat służby do tego po odejściu otrzymał odprawę wysokości 250 tyś zł obecnie do tego pobiera kościelną pensję wysokości 4,5 tyś zł razem daje nam to 15 tyś miesięcznie, tych uprzywilejowanych jest tysiące !!!!!!!! . Wszyscy oni jednym głosem mało ,mało jak tu żyć Natomiast TY pracujący (im mniej posiadasz tym bardziej cenisz to co masz słowa jednego z BISKUPÓW !!!!!!!!!! .)- Więc należy zadać pytanie czy godzisz się na takie traktowanie ?????????????? Obecnie emerytura nie powinna być niższa czy z KRUS - ZUS jak 1600zł

~oszołom -

Ja i sąsiad pracujemy i płacimy składki z których to finansuje się świadczenia NASZYCH RODZICÓW czyli wywiązujemy się z naszych obowiązków alimentacyjnych przez system , Żeby była kasa w przyszłości to ktoś musiał wydać kasę na swoje dzieci . Ja na dwójkę wydałem 600 tyś sąsiad nie mając dzieci wydał te kasę na swoje wakacji i konto . Teraz idziemy na emeryturę gdzie konto mojego sąsiada jest tylko jego ( i to jest ok ) a inwestycja mojej żony jej dzieci są NASZE .i sąsiad w ramach demokracji ma prawo współdecydować ile moje dzieci mają mu płacić . I WY TO NAZYWACIE SOLIDARYZMEM MIĘDZY POKOLENIOWYM a dla mnie to zwykły bandytyzm i złodziejstwo

Gość

Piszesz jako Gość