Litewski rząd będzie mógł kontrolować transakcje Orlen Lietuva

Sobota, 13 stycznia (06:00)

Rząd w Wilnie będzie mógł kontrolować transakcje przedsiębiorstw strategicznych z kapitałem państwowym i zagranicznym, jeśli będą one przewyższały 10 proc. rocznego dochodu spółek - postanowił w styczniu wieczorem litewski Sejm. Do takich spółek zalicza się m.in. Orlen Lietuva.

Litewski rząd będzie mógł kontrolować transakcje Orlen Lietuva /AFP

Za znowelizowaniem ustawy o bezpieczeństwie działających w kraju przedsiębiorstw opowiedziało się 81 parlamentarzystów w 141-osobowym Sejmie. Nikt nie głosował przeciwko; sześciu wstrzymało się od głosu. Nowe zasady nadzoru zaczną obowiązywać od marca br.

Zgodnie z przyjętymi poprawkami przedsiębiorstwa będą musiały deklarować dużą transakcję, a instytucje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju w ciągu 10 dni podejmą decyzję, czy podlega ona kontroli.

Litewski parlament w piątek nie wyraził jednak zgody na kontrolę szefów i pracowników przedsiębiorstw strategicznych oraz analizę ich ewentualnych kontaktów z obcymi służbami specjalnymi czy z przedstawicielami świata przestępczego.

W 2006 r. PKN Orlen kupił za 1,49 mld dol. od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln dol.

Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna 10 proc. udziałów i wykupie udziałów od drobnych inwestorów płocki koncern posiada 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

..........................

W 2008 r. płocki koncern Orlen skierował w tej sprawie do KE skargę. W 2013 r. KE wszczęła przeciw litewskiemu przewoźnikowi postępowanie. W międzyczasie Orlen prowadził rozmowy z władzami Litwy, które miały rozwiązać ten logistyczny problem, ale nie przyniosło to rezultatu.

Według danych PKN Orlen na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol.

Wynik netto Orlen Lietuva za 2016 r. wyniósł 238 mln dol., a za pierwszy kwartał tego roku 43 mln dol. Obecnie Orlen Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie.

PKN Orlen zaznaczył, że "wyniki finansowe Orlen Lietuva są pod silną presją z powodu niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego oraz bardzo złych lokalnych warunków logistycznych".

Wcześniej PKN Orlen informował wcześniej, że jednym z ważniejszych czynników przyczyniających się do wyników spółki są wysokie koszty logistyczne - Orlen Lietuva, jak twierdzą analitycy płocki koncern - od lat płaci za przewozy kolejowe około 30 proc. więcej niż konkurenci z innych krajów, np. z Białorusi. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do Orlen Lietuva, tłumacząc to awarią rurociągu Przyjaźń-Północ. W związku z tym ropa do Orlen Lietuva dostarczana jest tankowcami i koleją

PAP

Podziel się

~MarekM -

Dlaczego nie siedzą ludzie, którzy wtopili 4 miliardy dolarów, i to w kraju, w którym Polska postrzegana jest jako największy wróg. Polska zamiast zadbać o siebie, podniosła PKB Litwy o klika procent i nadal utrzymuje ten wrogi dla nas kraj, z naszych podatków.

~sailor62 -

Gdyby Polska nie kupiła Możejek . To kupiliby je rosjanie . Wtedy swoimi paliwami zalaliby Polskę . Paliwa najpierw byłyby bardzo tanie , aż do bankructwa Orlenu i Lotosu . Potem płacilibyśmy rosjanom kokosy , albo jeżdzilibyśmy po paliwo do Niemiec i Czech . Ludzie myślcie . Myślenie nie boli . Podobny temat był z Azotami i nawozami sztucznymi . Rosjanie chcieli je wykupić ,ale rząd się nie zgodził . Wiecie co to dumping .?

~on -

Do pomrocznej gimbazy 2016 rok zysk netto orlenu litva to 238 milionów dolarów - netto rozumiecie po opodatkowaniu i inwestycjach. W 2017 nie mam danych ale jedno jest pewne z danych cząstkowych wynika ,że bedzie to około 300 milionów dolarów netto.Od kiedy rządzi PiS ? Gimbaza pomroczna niech policzy około 10 lat i kasa się zwróci a potem tylko zyski. Za platformy i ludowców bida i nędza jak z LOT i Kopalniami....ehh szkoda słów dla niepiśmiennej gimbazy z totalnej

Gość

Piszesz jako Gość