Z jakiego materiału zbudować przydomową wędzarnię?

Samodzielne przygotowywanie wędlin cieszy się rosnącą popularnością. Wędzarnie na stałe zagościły w naszych ogrodach i na przestronnych podwórzach. Elegancko wykonana posłuży nie tylko do przygotowywania posiłków. Stanie się także oryginalną ozdobą naszej posesji. Jednak warto wiedzieć, jaki materiał wybrać do jej wykonania. Poniżej określimy wady i zalety najpopularniejszych materiałów.

Samodzielne przygotowywanie wędlin cieszy się rosnącą popularnością. Wędzarnie na stałe zagościły w naszych ogrodach i na przestronnych podwórzach. Elegancko wykonana posłuży nie tylko do przygotowywania posiłków. Stanie się także oryginalną ozdobą naszej posesji. Jednak warto wiedzieć, jaki materiał wybrać do jej wykonania. Poniżej określimy wady i zalety najpopularniejszych materiałów.

Proste sposoby są często najlepsze

Nie każdy z nas poszukuje luksusowych i przestronnych wędzarni, które na stałe zagoszczą w ogrodzie. Na małych posesjach lepiej sprawdzają się wędzarnie mobilne. Ich niewątpliwym atutem okazuje się możliwość usunięcia z posesji zaraz wystudzeniu paleniska. Mogą one posiadać dodatkowy ruszt do grillowania. Dzięki temu ich praktyczne zastosowanie jest jeszcze szersze.

Prostą wędzarnie przenośną możemy wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie branżowym. Gotowe produkty wykonuje się ze stali nierdzewnej. Dzięki temu jest ona stosunkowo lekka, odporna na działanie wysokich temperatur oraz działanie podwyższonego poziomu wilgoci. Jako opał stosuje się zrębki wędzarnicze. To produkt ekologiczny i pozbawiony groźnych dla zdrowia dodatków chemicznych. Powstaje z drzew rodzimych.

Reklama

Osoby zastanawiające się, jak zbudować wędzarnię o prostej konstrukcji, mają szerokie możliwości. Najłatwiejsza do wykonania okazuje się wędzarnia z beczki. Na dobrą sprawę wystarczyłoby ułożyć betonowe płyty na palenisko, wyciąć otwory w beczce, stworzyć prowizoryczny wlot powietrza i wypalić wnętrze beczki. W trakcie wędzenia wystarczyłoby zakryć górną część beczki materiałową, grubą płachtą. Jest to najprostszy, a jednocześnie najtańszy sposób wykonania. Jednak nie każdy będzie zadowolony z poziomu estetyki takiego paleniska. Dlatego warto wiedzieć, że wędzarnia z beczki może zostać wykończona elegancką otuliną, która zwiększy jej walory dekoracyjne.

Jeżeli chciałbyś przeczytać, jak wykonać wędzarnię krok po kroku, kliknij tu.

Czy wędzarnia wykonana z drewna będzie dobrym pomysłem?

Drewno to efektowny i łatwy w obróbce materiał. Świetnie komponuje się w aranżacjach zainspirowanych stylem naturalnym, rustykalnym i nowoczesnym. Drewniana wędzarnia efektownie skomponuje się z takimi elementami ogrodowymi, jak altana czy meble ogrodowe. Rozmiary wędzarni zależą oczywiście od założeń projektowych. Jednak z reguły jest to niewielka budowla, która nie ogranicza nadmiernej ilości przestrzeni.

Może ona przybierać formę stacjonarną bądź mobilną. W drugim przypadku ustawia się ją na nóżkach ułatwiających przestawianie z miejsca na miejsce. Do produkcji najczęściej wykorzystuje się deski z drewna liściastego. Bardziej stabilne budowle posiadają też sztywny stelaż z kantówek lub kątowników.

Wnętrze komory wędzarniczej można wyposażyć w haki wędzarnicze, przeznaczone do podwieszania produktów spożywczych. Na szczególną uwagę zasługuje sposób wsadu wędzonych potraw. Mała wędzarnia może posiadać załadunek od góry. Jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem okazują się budowle z drzwiczkami prowadzącymi do komory wędzarniczej. Wędzarnia z drzwiczkami ułatwi wkładanie żywności. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwego oczyszczenia wnętrza oraz szybkiego podniesienia produktów, które przypadkowo spadły na dno. Jeśli interesuje cię także grill ogrodowy, informacje na jego temat zebraliśmy w tym miejscu.

Wędzarnia z drewna przeważnie posiada oddzielne palenisko. Dym jest dystrybuowany przez specjalną rurę, prowadzącą do komory wędzarniczej. Wlot może znajdować się od spodu komory lub na dolnym fragmencie ściany bocznej.

Decydując się na drewno, musimy zdawać sobie sprawę z pewnych niedogodności. Drewno jest podatne na niszczące działanie wilgoci. Dlatego zewnętrzna część budowli powinna być co pewien czas zabezpieczana dobrej jakości preparatem ochronnym. Do ochrony najczęściej wykorzystuje się impregnaty, które wnikają w drewno, chronią je przed działaniem wilgoci oraz przed atakami szkodników.

Czy cegła jest dobrym materiałem?

Wędzarnia wykonana z cegły jest rozwiązaniem stacjonarnym. Świetnie sprawdza się na posesjach o średniej i dużej powierzchni użytkowej. Wędzarnia z cegły komponuje się zarówno w przestrzeniach zainspirowanych stylem rustykalnym, dworkowym jak i nowoczesnym. Odpowiednio wykonany grill murowany z wędzarnią może posłużyć do przygotowywania posiłku dla dowolnej liczby użytkowników. Wszystko zależy od jej rozmiarów.

Budowa wędzarni z cegły może okazać się dość skomplikowana. Warto kupić dokładny projekt. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani do przedsięwzięcia, poznamy wymiary paleniska, komory wędzarniczej i pozostałych elementów konstrukcyjnych.

Warto podkreślić, że taka budowla jest bardzo trwałym rozwiązaniem. Możemy ją wzbogacić o piec chlebowy i ruszty grillowe. Tego rodzaju architektura ogrodowa świetnie sprawdzi się w pobliżu miejsc wypoczynku. Użyta do wykończenia cegła klinkierowa może zapewnić efektowny design i bezpieczeństwo. Nie wymaga też prac konserwacyjnych. Co więcej, jej powierzchnia jest dobrze zabezpieczona przed powierzchniowymi zarysowaniami. Dzięki temu wędzarnia taka często znajduje zastosowanie na intensywnie użytkowanych posesjach.

Wybierając wędzarnię, zadbajmy o dopasowanie go do własnych potrzeb. Nie ma potrzeby budowania bardzo dużej komory wędzarniczej z drzwiczkami, jeśli planujemy przygotowywanie wędlin dla małej rodziny. Przed wyborem projektu warto przemyśleć własne oczekiwania i możliwości zagospodarowania posesji. Duża wędzarnia świetnie sprawdzi się w przestronnym ogrodzie, użytkowanym przez większą rodzinę. Na mniejszych posesjach lub przy niewielkiej liczbie użytkowników lepiej sprawdzi się mniejszy rozmiar komory wędzarniczej.

Kamień? Czemu nie!

Kamień naturalny od zawsze kojarzył się z elegancją i luksusem. To bez wątpienia jeden z najbardziej odpornych materiałów, które możemy wykorzystać do budowy wędzarni. Twardy kamień naturalny będzie odporny na zarysowania, działanie zmiennych temperatur oraz na podwyższony poziom wilgoci. Ponadto efektowni skomponuje się z elementami wyposażenia ogrodów nowoczesnych, naturalistycznych, feng shui, rustykalnych, a nawet śródziemnomorskich. Uniwersalny wygląd tego materiału sprawia, że możemy go wpasować w niemal każdy design ogrodowy.

Wędzarnia z kamienia naturalnego jest rozwiązaniem stacjonarnym. Wbrew pozorom jej budowa nie musi być szczególnie droga. Do prac możemy wykorzystać naturalny kamień polny. Oprócz oczywistych oszczędności na materiale sprawimy też, że budowla zyska bardzo dużą trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Do wykonania wędzarni mogą posłużyć nam także piaskowce, łupek bądź granit. Jednak zakup tych kamieni naturalnych wygeneruje znacznie większe wydatki.

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »