Białoruś stawia na kryptowaluty?

Poniedziałek, 12 lutego 2018 (14:00)

Uczelnia na Białorusi będzie szkolić specjalistów od kryptowalut. Tego zadania podjął się Uniwersytet Państwowy w Homlu - drugim co do wielkości mieście w tym kraju.

Uczelnia na Białorusi będzie szkolić specjalistów od kryptowalut /AFP

Na uniwersytecie utworzono nową specjalność - "informatykę ekonomiczną". Studenci przez 4 lata będą się uczyć między innymi operacji kryptowalutami i technologii blockchain. Ta może być wykorzystywana do obsługi różnych transakcji za pomocą internetu.

Uniwersytet zamierza dużą uwagę poświęcić zajęciom praktycznym. Studenci już od pierwszego roku będą się szkolić w firmach komputerowych. Nowe kadry mają zasilić Białoruski Park Wysokich Technologii, który pod Mińskiem działa od 13 lat.

180 firm rezydentów zatrudnia ponad 30 tysięcy ludzi. W 2016 roku eksport usług z białoruskiej "krzemowej doliny" wyniósł 820 milionów dolarów.

W grudniu ubiegłego roku prezydent Aleksander Łukaszenka wydał dekret legalizujący kryptowaluty i technologie blockchain. Stworzył też zachęty finansowe do inwestowania na Białorusi w branżę wysokich technologii.

Zgodnie z prezydenckim dekretem wszystkie transakcje kryptowalutami przeprowadzane na terenie Białorusi nie zostaną objęte podatkiem przez kolejne pięć lat.

IAR

Podziel się

~Gizmo -

Kryptowaluty mogą przynieść ogromne korzyści gospodarce. Bankierzy są przerażeni, ale rozwoju technologii nie da się powstrzymać. Kiedyś się zaczął monopol rządów i banków na produkcję pieniądza i niedługo może on się skończyć.

~Dorota -

I bardzo dobrze, bo to jest przyszłość! Moim zdaniem w każdej wyższej szkole powinny być z tego zajęcia. Tak samo zresztą jak z podstaw rachunkowości. Założyłam niedawno działalność i nie miałam o rachunkach pojęcia, a musiałam się nauczyć zeby nie płacić co miesiąc księgowemu. Poszłam na rok do policealnej szkoły i się nauczyłam, ale szkoda, że w szkole nikt mnie tego nie nauczył jak chodziłam do liceum albo na studiach!

~nie finansista -

Bardzo dobrze ze ktos powaznie podjal sie wnikliwych studiow nad tym nowum na rynku finansowycm. Poniewaz to co dotychczas bylo w mediach to tylko powodowalo ze z wrazenia wlosy debem stawaly. Jesli przecietny obywatel na swiecie nie bedzie w to wprowadzony uczciwa droga to po roku znajdzie sie pelno oszustow ktorzy sprytnie wymanewruja innych. Wtedy bedzie dopiero problem.

Gość

Piszesz jako Gość