Czy 1,5 mln najmniejszych firm nie przegapi nowego obowiązku podatkowego?

Niedziela, 18 lutego (06:00)

Obowiązek wysyłania JPK objął 1,5 mln najmniejszych firm w Polsce. Będą składać JPK i prowadzić księgi w formie elektronicznej. To zmiana, która dotyka w praktyce wszystkie podmioty, które są podatnikami VAT.

Obowiązek wysyłania JPK objął 1,5 mln najmniejszych firm w Polsce /©123RF/PICSEL

To oznacza, że około piętnastokrotnie zwiększa się liczba podmiotów składających Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Program wdrażania JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. Najmniejsze firmy w lutym zrobią to po raz pierwszy.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Dotyczy to również najmniejszych przedsiębiorców - zatrudniających do 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, w tym także prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego 2018 r. Plik można wysłać od 1 lutego 2018 r. za pośrednictwem bezpłatnych aplikacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów - "Klient 2" v3 oraz "e-mikrofirma". Plik JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.

- Szczególnie warto zwrócić uwagę na dychotomię, że także ci podatnicy, którzy wybrali kwartalną płatność zaliczki podatku dochodowego, muszą jednak co miesiąc wysyłać JPK - mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Tomczykowski, partner zarządzający, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Pobierz: program PIT 2017

marketnews24.pl

Podziel się

~ruzga jf -

Dlaczego 1-osobowa działalność gospodarcza musi być prowadzona elektronicznie??? a nie ręcznie. Przecież to wymaga zakupu komputera, programów, nauki obsługi ...Tu jest mowa o przychodach nie przekraczających 2 mln euro a ja już mam ogromne trudności w uzyskaniu przychodu 30 tys. rocznie. Czy nie można zwolnić z obowiązku sporządzania JPK-VAT podmioty, których przychód roczny nie przekracza, np. 50 tys. zł. Czy trzeba mieć tytuł profesora PIS żeby coś takiego prostego wymyślić??? Czy do tego jest potrzebna rewolucja w RP???

~zx -

Po 20 latach zlikqidowałem DG, spakowałem się i to samo robię u sąsiadów za dużo większe pieniadze i spokój. To samo radzę wam koledzy inżynierowie, rzemieslnicy. Niech ten kraj utrzymują mundurowi, sędziowie, lekarze oni przecież najważniejsi w Polsce nawet bogowie. Jednak mały problem oni kosztuja a nie zarabiają na kraj.

Gość

Piszesz jako Gość