To największe złoże gazu ziemnego w Polsce

Wtorek, 13 lutego (12:36)

Zasoby wydobywalne złoża Przemyśl mogą być większe o prawie 25 procent. Największe złoże gazu w Polsce szacowane jest na prawie 20 mld m3 więcej niż udokumentowano wcześniej. Nowe szacunki powstały w oparciu o zdjęcia sejsmiczne 3D, teraz spółka potwierdzi je kolejnymi odwiertami.

Znacznie więcej gazu w złożu Przemyśl /AFP

- Analiza danych geologicznych, na postawie zdjęcia sejsmicznego 3D i trzech pierwszych odwiertów, pozwala wstępnie oszacować potencjał złoża Przemyśl na prawie 20 mld m3 gazu więcej, niż do tej pory uważaliśmy - powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. - Prowadzimy wiercenia, które mają zweryfikować obliczenia potencjału zasobów.

Do tej pory PGNiG wykonało 3 odwierty do horyzontu VIIIa, który wykartowano dzięki badaniom sejsmicznym 3D. Wyniki odwiertów były pozytywne - w trakcie prób uzyskano przypływy gazu od 100 do 150 m3/min (przypływ absolutny). Na różnym etapie przygotowania jest około 20 kolejnych odwiertów w horyzontach VIII-XI.

Do niedawna złoże Przemyśl uznawano za złoże w fazie schyłkowej. Wiele lat temu zasoby oszacowano na 72 mld m3 gazu a ponad 65 mld zostało już wydobyte.

- Jeżeli testy wydobywcze potwierdzą nasze przypuszczenia, będzie to niezwykle istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chociaż PGNiG z powodzeniem dywersyfikuje kierunki importu gazu, uważamy, że własne, krajowe zasoby surowca są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania - zaznaczył Piotr Woźniak i dodał:

- To próba odwrócenia tendencji spadkowej w udokumentowanych zasobach wydobywczych.

PGNiG na szeroką skalę wykorzystuje metodę zdjęć 3D, aby określić budowę geologiczną potencjalnego obszaru wydobycia. Spółka realizuje takie badania również w rejonie Kramarzówka i Rybotycze-Fredropol położonych w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Przemyśl.

Łączny obszar badawczy (powierzchnia odbioru) tych trzech lokalizacji to 1283 km2. Z kolei badania realizowane na terenach pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi (zdjęcie Wańkowa-Bandrów 3D) obejmują 469 km2. Jeszcze w tym roku PGNiG rozpocznie zdjęcie 3D na kolejnym fragmencie województwa podkarpackiego. Badania zaplanowane w okolicy Lubaczowa (zdjęcie Uszkowce 3D) będą prowadzone na powierzchni ok. 301 km2.

opr MZB

PGNiG nie wyklucza akwizycji w Norwegii w tym roku; koncentruje się na aktywach gazowych - poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG nie ma planów sprzedaży PGNiG Termika - poinformował dziennikarzy we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Prezes pytany, czy jest możliwa sprzedaż PGNiG Termika, odpowiedział: "Nie ma takich rozmów, nie ma takich planów. Lubimy nasz biznes ciepłowniczy, chociaż nie jest to nasza działalność podstawowa, ale daje nam rocznie 1 mld zł EBITDA". "Słyszę o planach konsolidacji aktywów ciepłowniczych, ale są to bardziej fakty medialne" - dodał.

PAP

Pobierz za darmo program PIT 2017

INTERIA.PL

Podziel się

~Rydzyk -

Gdyby Niemcy mieli takie zasoby geotermalne jak my to zamknęliby wszystkie swoje elektrownie węglowe. Może duża przesada ale w GT mamy 20-30% potencjału na prąd - ale bez Tuska rujnujacego wszystko co polskie

~Geolog -

Na Podkarpaciu w każdym powiecie mamy od kilku do kilkunastu zaszpontowanych odwiertów z których można wydobywać gaz ze złóż do 1,5 km głębokości mamy też bardzo płytko usadowione pokłady siarki Tarnobrzeg Lubaczów a to oznacza że na głębokościach poniżej 3000 do 5000 tyś. metrów muszą znajdować się potężne ilości ropy naftowej.

~naiwe -

Paliwem przyszłosci jest Uran ,.. Swiatowe złoza gazu wystarczą na 40 lat wydobycia , a Uranu jest na 200 lat ,.., Wegla przy obecnym wydobyciu na swiecie jest na 110 lat w Polsce na okolo 30 lat Dlatego przyszlosc to elektrownie atomowe ., Gaz to ślepy zaułek , a węgiel to pewny smog Taki kraj jak Polska powinna produkować 40 % energii z Węgla , 20 % ze zrodel odnawialnych i 40 % z atomu . To najbardziej korzystny dla nas bilans

Gość

Piszesz jako Gość