Węgry chcą przyciągać więcej turystów, m.in. z Polski

Wtorek, 13 lutego (16:21)

Węgierska Agencja Turystyczna (MTUe) będzie się koncentrować na przyciąganiu turystów z 12 najważniejszych kierunków, w tym z Polski - poinformowała we wtorek MTUe węgierską agencję prasową MTI. Jest to zgodne ze strategią przyjętą przez rząd Węgier.

Budapeszt nocą. Fot. Laurence Griffiths /Getty Images/Flash Press Media

Według przyjętej w październiku 2017 roku przez rząd Viktora Orbana Narodowej Strategii Rozwoju Turystyki, do 2030 roku Węgry chcą zwiększyć liczbę nocy spędzanych przez turystów na swoim terytorium z 27,7 mln w 2016 roku do 50 mln.

Za 12 najważniejszych kierunków uznano przy tym: Austrię, Chiny, Czechy, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Rosję, Słowację, Stany Zjednoczone i Kanadę, Wielką Brytanię, Włochy, a także Polskę.

Premier Orban podkreślał w zeszłym roku, że rząd chce, by do 2030 roku udział turystyki w PKB wzrósł z obecnych 10 do 16 procent oraz by liczba pracowników branży turystycznej wzrosła z 364 tys. do 450 tys.

Polska była w 2016 roku na piątym miejscu wśród państw przysyłających na Węgry najwięcej turystów - po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii i Czechach. Polscy turyści spędzili w hotelach na Węgrzech prawie 700 tys. nocy, co oznacza wzrost o 11,2 proc. w porównaniu z 2015 r. - wynika z danych MTUe.

Jak podkreśla MTUe w opublikowanym na swojej stronie raporcie, branża turystyczna na Węgrzech z roku na rok bije rekordy. W 2016 roku 11,1 mln turystów skorzystało z noclegów w hotelach (z tego 5,3 mln cudzoziemców), spędzając w tym kraju w sumie 27,7 mln nocy - o ponad 41 proc. więcej niż w 2010 roku.

Przychód hoteli i pensjonatów z tytułu zakwaterowania, wyżywienia i innych usług wyniósł w 2016 roku ponad 400 mld forintów (prawie 1,3 mld euro) - o 77 proc. więcej niż w 2010 roku.

Według danych Węgierskiego Banku Narodowego, przychód Węgier w dewizach z tytułu przyjazdu cudzoziemców wyniósł w 2016 roku 5,1 mld euro, o 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Polecamy: PIT 2017

PAP

Podziel się

~Polan -

Chętnie odwiedzę Węgry ,całkiem fajni ludzie i kultura bliska Polsce,byłem w Egerze po części z wiązanym historycznie z zabytkami kultury tatarskiej i dobrym węgierskim jedzeniem z dobrym tradycyjnym węgierskim winem . Zapraszam również i Węgrów do Polski na wypoczynek i do zwiedzania, mamy tu i restauracje Węgierskie i zabytki wspólnej historii, czasem można ich spotkać na jarmarku dominikańskim z narodowymi przysmakami. A do jątrzenia w temacie Austro-Węgier,nie mam zamiaru się wciągać bo to jakś chora chołociarska taktyka

Gość

Piszesz jako Gość