PKB Niemiec w IV kw. wzrósł o 0,6 proc. kdk - wstępne dane

Środa, 14 lutego 2018 (08:32)

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w IV kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w I wyliczeniu.

PKB Niemiec w IV kw. wzrósł o 0,6 proc. kdk (zdj. ilustracyjne) /©123RF/PICSEL

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc., po wzroście w III kw. o 0,8 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 2,9 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 3,0 proc., po wzroście w III kw. o 2,8 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 2,3 proc. rdr po wzroście w III kw. o 2,3 proc. Tu oczekiwano +2,2 proc.

Eksport napędzał wzrost gospodarki w IV kwartale 2017 roku

Gospodarka Niemiec rosła w IV kwartale 2017 roku, napędzana przede wszystkim przez zamówienia z zagranicy - wynika ze wstępnych danych opublikowanych w środę przez Federalny Urząd Statystyczny. Wzrost PKB w 2017 roku zapowiada się na najwyższy od sześciu lat.

W okresie między październikiem a grudniem 2017 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 0,6 proc. PKB, a więc nieznacznie mniej niż w poprzednim kwartale, gdy wzrost wyniósł 0,7 proc. PKB.

Według najnowszego raportu niemieckiego banku centralnego słabsza aktywność gospodarcza w czwartym kwartale to skutek m.in. dwukrotnego nagromadzenia dni wolnych w październiku, który nie będzie miał wpływu na ożywienie koniunkturalne.

Wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) potwierdzają wcześniejsze założenia, że w ujęciu całorocznym wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie 2,2 proc. PKB, czyli najwięcej od 2011 roku.

Jak wskazał ekonomista ING Banku Carsten Brzeski niemiecka gospodarka rosła w 33 z 36 ostatnich kwartałów w średnim tempie 0,5 proc. PKB na kwartał. "Sądząc po poprzednich cyklach, gospodarka może nadal rosnąć w obecnym tempie przez co najmniej dwa lata bez wykazywania oznak przegrzania" - dodał.

Za wzrost w ostatnim kwartale ubiegłego roku odpowiada przede wszystkim silny eksport - wskazał Destatis. Jak pisze agencja dpa, dobra kondycja światowej gospodarki sprawiła, że zwiększyła popyt na towary "made in Germany". W 2017 roku niemieckie przedsiębiorstwa produkujące na eksport doświadczyły czwartego z rzędu rekordowego roku.

Wydatki konsumenckie w Niemczech pod koniec 2017 roku pozostały bez większych zmian w porównaniu z trzecim kwartałem. Pełniejsze dane mają zostać opublikowane 23 lutego.

Wiodący ekonomiści spodziewają się kontynuowania w 2018 roku pozytywnych tendencji w gospodarce i wzrostu gospodarczego powyżej 2 proc. PKB; według ostatnich rządowych prognoz ma to być 2,4 proc.

Pobierz za darmo program PIT 2017

PAP

Podziel się

Twój komentarz może być pierwszy

Gość

Piszesz jako Gość