Nowa reforma emerytalna i likwidacja OFE

Niedziela, 18 lutego (06:00)

System emerytalny znów się zmienia. Rząd kończy pracę nad pracowniczymi programami kapitałowymi, które mają wspierać oszczędzanie na starość i przyczynić się do szybszego rozwoju polskiej gospodarki. Nie jest to pierwsze podejście do tworzenia systemu kapitałowego, wcześniej było OFE.

System emerytalny znów się zmienia /©123RF/PICSEL

- Obecny rząd chce dokończyć likwidację OFE, a jednocześnie wprowadza program kapitałowy. Przed likwidacją OFE 12 proc. naszej składki trafiało do ZUS i pieniądze te wydawano na bieżące potrzeby państwa, a 7 proc. przeznaczano na inwestowanie w systemie kapitałowym - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

- Teraz te 19 proc. ma być przeznaczane na finansowanie wydatków państwa, a potrącane nam dodatkowe składki mają budować system kapitałowy.

Pracowniczymi programami kapitałowymi mają być objęte tylko duże przedsiębiorstwa - przypomina ekspert FOR.

marketnews24.pl

Podziel się

~XXX -

Emerytura w/g zarobków. Ja przepracowalem uczciwie 47 lat. Mój sąsiad przestał pod kioskiem z piwem i przesiedział na ławce a teraz wrzeszczy że mamy jednakowe żołądki. Pytam czy to jest w porządku.

~Britney -

Polscy prywaciarze są śmieszni. Pracownikom płacą grosze towary kosztują podobnie a czasem i więcej niż w zachodniej Europie. Opodatkowanie i mamy jedno z najniższych w Europie a jak dodać do tego polskie pensję to już w ogóle grosze wychodzą. Prywaciarze są pierwsi do wyliczania ile kosztuje pracownik ale żaden nie przyzna że te same produkty w zachodniej Europie kosztują bardzo podobnie a pracownikom trzeba płacić 4 razy więcej niż nasi płacą wraz z tymi "wielkimi" obciążeniami. Ciągle nic się nie opłaca, ciągle ledwo biznesy idą ale w corocznych bilansach z urzędów skarbowych w każdym mieście przybywa milionerów i każdy z nich prowadzi działalność gospodarczą. Prywaciarze pojmujecie że na zachodzie działa to tak że kasę ładuje się w rozwój firmy a dopiero to co zostaje wydaje się na swoje przyjemności u nas za to trzeba doić ile wlezie a prywaciarz musi co rok wymienić auto sobie i najbliższym i mieszkać w wielkim domu z basenem oraz pobudować takie same domy swoim dzieciom, dlatego nasze firmy wyglądają jak wyglądają a zwykli pracownicy są dziadami Europy.

~Piotr -

Kolejny szwindel i skok na kasę Polaków. Tak się kończy oddanie władzy socjalistom. Dzisiejsi 30 latkowie jak dożyją wieku będą trawę jeść. Teraz to się wydaję śmieszne.

~taka prawda -

a kto normalny sie na to zdecyduje? raz, ze zabiora z wyplaty czyli co miesiac bede mial mniej. a dwa ze za parenascie lat przyjdzie ktos i powie, ze te pieniadze sa jednak panstwa nie moje i znow okradnie. to juz lepiej samemu odkladac na konto te kilkadziesiat zl, przynajmniej nikt nie zabierze i jak cos to rodzina odziedziczy

Gość

Piszesz jako Gość