Każdego roku w Unii Europejskiej traci się 2,4 mld euro z powodu podrabiania opon i akumulatorów

Z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że z powodu podrabiania każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld euro, co stanowi 7,5 proc. całkowitej sprzedaży w sektorze opon.

Ponadto obecność podrobionych akumulatorów na rynku UE co roku kosztuje legalny przemysł 180 mln euro, co stanowi równowartość 1,8 proc. sprzedaży w tym sektorze. Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej.

Utracona sprzedaż przekłada się na około 8400 utraconych miejsc pracy bezpośrednio w tych dwóch sektorach, gdyż legalni producenci zatrudniają mniej osób niż by zatrudnili, gdyby zjawisko podrabiania nie występowało.

Całkowita kwota dochodów rządowych w formie podatków utraconych w efekcie podrabiania opon i akumulatorów wynosi 340 mln euro.

Reklama

Dyrektor wykonawczy EUIPO, António Campinos, powiedział: - Mamy nadzieję, że ustalenia niniejszego raportu, który koncentruje się na dwóch ważnych dla UE sektorach gospodarki, pomoże decydentom politycznym w badaniach nad sposobami zwalczania zjawiska podrabiania. Co więcej, ze względu na to, iż podrabianie opon i akumulatorów może mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i środowiska, mamy również nadzieję, że niniejszy raport pomoże konsumentom dokonać rozsądnych wyborów podczas nabywania tych ważnych produktów.

Niniejszy raport jest dwunastym w serii analiz opublikowanych przez EUIPO za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i poświęconych skutkom gospodarczym podrabiania produktów w sektorach przemysłowych w UE.

Przedmiotem wcześniejszych analiz były: sektor kosmetyków i higieny osobistej; sektor odzieży, obuwia i akcesoriów; sektor artykułów sportowych; sektor zabawek i gier; sektor biżuterii i zegarków; sektor torebek i bagaży; sektor nagrań muzycznych; sektor napojów spirytusowych i wina; sektor leków; sektor pestycydów oraz sektor smartfonów.

Polska

Szacuje się, że w Polsce wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 74 mln euro (310 mln zł), a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 6,6 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln euro (25 mln zł), a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,7 proc..

Niemcy

Szacuje się, że w Niemczech wartość utraconej sprzedaży opon w wyniku podrabiania wyniosła 261 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 4,2 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 31 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,1 proc..

Francja

Szacuje się, że we Francji wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 411 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu - ok. 7,6 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 27 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 2 proc..

Zjednoczone Królestwo

Szacuje się, że w Zjednoczonym Królestwie wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 201 mln euro (146 mln funtów), a utracone dochody dla legalnego przemysłu - 5,5 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 13 mln euro (9 mln funtów), a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,4 proc..

Włochy

Szacuje się, że we Włoszech wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 256 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 5,9 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 18 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,5 proc..

Hiszpania

Szacuje się, że w Hiszpanii wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 445 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 17,6 proc.. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 32 mln euro, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 4,6 proc..

- - - - -

Produkcja opon objęta niniejszą analizą obejmuje opony pojazdów (samochodów, motocykli itd.), sprzęt, meble i inne zastosowania, dętki do opon, bieżniki opon, ochraniacze dętek itd. oraz bieżnikowanie i regenerację opon. Akumulatory w niniejszej analizie obejmują ogniwa i baterie galwaniczne, jak również akumulatory kwasowo-ołowiowe, NiCd, NiMH, litowe oraz akumulatory o ogniwach suchych i mokrych.

EUIPO

EUIPO jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante (Hiszpania). Zarządza rejestracją znaku towarowego Unii euroopejskiej (EUTM) i zarejestrowanego wzoru wspólnotowego (RCD); obydwa zapewniają ochronę własności intelektualnej we wszystkich 28 państwach członkowskich UE. EUIPO wykonuje także działania związane ze współpracą z krajowymi i regionalnymi unijnymi urzędami ds. własności intelektualnej.

Europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej ustanowione w 2009 r. ma za zadanie wspieranie ochrony i egzekwowanie praw własności intelektualnej oraz pomoc w walce z rosnącym zagrożeniem naruszeniami praw własności intelektualnej w Europie. W dniu 5 czerwca 2012 r. obserwatorium przeniesiono w struktury EUIPO, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu europejskiego i Rady (UE) nr 386/2012.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UE | opony | podrabianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »