Lepszy dom parterowy czy piętrowy?

Środa, 14 marca (05:56)

Budując dom, trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór między domem parterowym i piętrowym. Jakie są zalety oraz wady każdej z tych opcji i która będzie korzystniejsza? Odpowiada serwis Homla.pl.

Lepszy dom parterowy czy piętrowy? /© Panthermedia

Dom parterowy - więcej przestrzeni i światła

Dom parterowy ma kilka istotnych zalet w porównaniu z piętrowym. Budowa takiego domu jest prostsza niż piętrowego i często przebiega szybciej (jednoetapowo). W przypadku domu parterowego niższy jest koszt wykonania stropu, będzie on bowiem dźwigał mniejszy ciężar i może być mniej wytrzymały. Nie trzeba też płacić za schody na piętro, wykończenie poddasza oraz okna dachowe. Co więcej, po domu parterowym wygodniej jest się poruszać, a on sam wydaje się bardziej przestronny i jaśniejszy niż budynek piętrowy o tej samej powierzchni.

Mimo tych zalet domy parterowe są w Polsce mniej popularne niż piętrowe. Jedną z ważniejszych przyczyn jest konieczność posiadania większej działki. Nie każdy może sobie pozwolić na teren pod 120-metrowy budynek parterowy, a stale wzrastające ceny działek budowlanych dodatkowo utrudniają postawienie takiego budynku. Dom parterowy ma też często bardziej skomplikowaną bryłę niż dom piętrowy. Wynika to z konieczności zapewnienia wszystkim pomieszczeniom dostępu do światła dziennego, oznacza jednak droższy projekt oraz wyższe koszty ogrzewania budynku. Trzeba też pamiętać, że przy domu parterowym trzeba wydać więcej na rozległe fundamenty i duży dach. Jeśli właściciel zdecyduje się na podpiwniczenie budynku, ono również będzie większe, a więc i droższe.

Dom piętrowy - większa funkcjonalność, więcej możliwości

Dom piętrowy wygrywa z parterowym pod względem zajmowanej przestrzeni. Budynek taki można postawić nawet na wąskiej działce, a dodatkowo obok domu zostaje więcej miejsca na ogród. Dom z użytkowym poddaszem łatwiej jest podzielić na strefy, np. dla domowników i gości czy dla rodziców i dzieci. Domy piętrowe mają z reguły bardziej zwartą bryłę, co zmniejsza koszty budowy dachu i ogrzewania budynku. Mniej trzeba też zapłacić za budowę fundamentów, dachu i podpiwniczenia. Piętro pozwala także na zbudowanie balkonu. Wszystkie te zalety sprawiły, że dom piętrowy jest najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem.

Dom piętrowy nie jest jednak pozbawiony wad. Niższy koszt dachu czy fundamentów łączy się w tym rozwiązaniu z wyższym kosztem elementów takich jak schody, poddasze i okna dachowe. Nieco droższe będzie również wykonanie elewacji oraz stropu. Dom piętrowy z racji skosów na poddaszu będzie też mieć nieco mniejszą rzeczywistą powierzchnię użytkową niż dom parterowy. Budynek taki może się też wydawać ciaśniejszy i ciemniejszy od parterowego, tu jednak wiele zależy od projektu i otoczenia domu.

Ile kosztuje dom parterowy, a ile piętrowy?

Przy wyborze projektu domu bardzo ważna będzie oczywiście cena. Jak wspomniano, w przypadku domu parterowego wyższy będzie koszt dachu, fundamentów, elewacji i ewentualnego podpiwniczenia. Przy budowie domu z poddaszem użytkowym trzeba z kolei dodatkowo zapłacić za schody, strop, okna dachowe i wykończenie poddasza. Jak jednak wypada zestawienie całościowych kosztów?

Z obliczeń przeprowadzonych przez ekspertów serwisu Homla wynika, że za wybudowanie domu parterowego trzeba zapłacić o ok. 10% więcej niż za dom piętrowy o identycznej powierzchni. Przy założeniu powierzchni użytkowej 110 m2 prosty dom piętrowy będzie kosztował ok. 200 000 zł, a dom parterowy - ok. 224 000 zł. Różnica w kosztach nie jest zatem bardzo duża. Podczas budowy domu liczy się jednak zwykle każdy grosz, a zaplanowany budżet i tak często zostaje przekroczony. Kwota rzędu 24 000 zł może mieć zatem duży wpływ na decyzję o wyborze między budynkiem parterowym a piętrowym.

Dla kogo parter, dla kogo poddasze?

Jako że domy parterowe i piętrowe są pod wieloma względami porównywalne, przy decyzji o wyborze którejś z tych dwóch opcji trzeba wziąć pod uwagę czynniki dodatkowe. Co warto rozważyć?

Największy wpływ na wybór projektu ma oczywiście posiadana działka. Dom piętrowy zmieści się na mniejszym kawałku gruntu niż dom parterowy o tej samej powierzchni. Będzie to miało znaczenie przede wszystkim dla właścicieli wąskich działek, gdzie konieczność zachowania wymaganych przez prawo odległości od granic działki nakłada na budującego dodatkowe ograniczenia.

Bardzo ważny będzie też komfort życia w danym budynku. Dom parterowy pozbawiony jest schodów, co sprawia, że chętniej wybierają go rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze czy niepełnosprawne. W domu parterowym nieco łatwiej też zaaranżować przestrzeń, wydzielając np. strefę dzienną i prywatną według gustu. Z kolei dom piętrowy będzie wygodniejszy dla dużych czy wielopokoleniowych rodzin. Podział na dwie osobne strefy jest w nim naturalny, a prywatność łatwiej uzyskać.

Pod uwagę trzeba wreszcie wziąć osobiste preferencje. Kogoś, kto od dawna marzy o przestronnym parterowym domu z ogrodem, z pewnością nie przekonają żadne argumenty na rzecz domów piętrowych - i odwrotnie. Przy wyborze projektu domu zawsze warto więc kierować się swoimi potrzebami i preferencjami - to w końcu inwestycja na długie lata.

Homla.pl

Podziel się

~Ralfi -

mam wielki dom piętrowy i to wielki błąd . pamiętajcie budujecie wielkie domy by się pokazać innym i że dzieci z wami zostaną ? dzieci mają swoje pomysły na życie nie zawsze będą mieszkać z wami . jak przyjdzie wam to ogrzewać i myć okna , sprzątać to wam się odechce i zaczniecie marzyć o maleńkim domku lub mieszkaniu w bloku .

~TrollAntyBankowy -

Zaprawdę wybitni muszą to być specjaliści i eksperci z tego całego homla, skoro nie potrafią odróżnić domu piętrowego od domu z poddaszem użytkowym. Pewnie dlatego rodzynki w stylu, że w jednym akapicie piszą "Dom z użytkowym poddaszem łatwiej jest podzielić na strefy, np. dla domowników i gości czy dla rodziców i dzieci.", żeby potem w innym akapicie radośnie stwierdzić, że: "W domu parterowym nieco łatwiej też zaaranżować przestrzeń, wydzielając np. strefę dzienną i prywatną według gustu." . Ale co się dziwić, jaki portal, tacy eksperci a jacy eksperci taki artykuł. Podsumowując, szkoda czasu na czytanie tych bzdur.

~bob -

Zaletą piętrowych jest także niższy koszt ogrzania takiego domu.Ja mimo wyłączonych grzejników na piętrze miałem 16-18 stopni.Dodatkowo latem chłód na parterze.

Gość

Piszesz jako Gość