Polska gospodarka będzie zwalniać coraz ostrzej

Środa, 14 marca (05:59)

Najszybsze tempo wzrostu gospodarczego mamy już za sobą. Konsumpcja już nie będzie tak rosnąć, ale stanie się to z inflacją. Ten rok będzie jeszcze dobry, trudniejszy będzie następny rok.

Polska gospodarka będzie zwalniać coraz ostrzej (zdj. ilustracyjne) /©123RF/PICSEL

- W IV kw. 2017 r. dynamika PKB była bliska 5 proc., ale w kolejnych kwartałach będzie w lekko spadkowym trendzie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.

W ocenie analityków tego banku konsumpcja już nie będzie rosnąć zbyt szybko, ze względu na stagnację zatrudnienia, związaną z bardzo niskim bezrobociem. Pozytywne jest natomiast dla gospodarki, że będą rosnąć inwestycje. Przede wszystkim te publiczne, związane z finansowaniem z środków, które otrzymujemy z Unii Europejskiej. Rosnąć będzie inflacja.

O ile w 2017 r. wzrost PKB prawdopodobnie wyniósł 4,6 proc., to w tym roku ma to być wzrost o 4,3 proc.

- Większe spowolnienie gospodarki przyjdzie od 2019 r., gdy pogłębią się negatywne tendencje - mówi K.Jaworski.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

marketnews24.pl

Podziel się

~Pw -

Tak zamykajcie sklepy ustawami na pewno wszystkim przybędzie. Po jednym dniu widać było Krakowie na rynku chaos. Sklepy pozamykane nawet te małe spozywcze nie mówię o innych gdzie utarg z turystów był największy w weekend. Nie ma gdzie zarobić nie ma podatków całą lawina za tym idzie. Poczekamy jeszcze trochę i szybko się z ustawy wycofana. To było najgłupsze co można było zrobic

~Student z Łotwy -

Czytając wypowiedzi łatwo dojść do wniosku, iż Polskę zamieszkują tęgie umysły z zakresu ekonomii. Dlaczego tak chętnie wypowiadamy się w kwestiach o których bladego pojęcia nie mamy? Aby dopiąć zwolennikom dobrej zmiany? Aby być po prostu polakiem? Czyli wiem wszystko i krytykuję wszystko, ponieważ żyję w demokratycznym kraju? Gdzie przy okazji kolejnej informacji stwierdzę jednoznacznie...w Polsce nie ma demokracji...itd.. Dziwni są mieszkańcy tego pięknego kraju...

Gość

Piszesz jako Gość