Niemieccy turyści coraz chętniej spędzają urlop w Polsce

Środa, 14 marca (05:54)

Na międzynarodowych targach turystycznych ITB w Berlinie Polska zabiega o klientów z Niemiec. Ich liczba w ubiegłym roku po raz kolejny wzrosła. Coraz popularniejsza staje się turystyka medyczna.

Polska zabiega o klientów z Niemiec. Popularność zdobywa turystyka medyczna /Deutsche Welle

- Niemieccy turyści to nasz najważniejszy klient, bo rynek niemiecki odpowiada za około 35 proc. wszystkich przyjazdów turystów zagranicznych do Polski - powiedział w czwartek Deutsche Welle prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Robert Andrzejczyk.

Wysoka jakość, rozsądna cena

- Polska przyciąga (turystów z Niemiec) przede wszystkim jakością usług za rozsądną cenę. Tym się wyróżniamy na rynku - wyjaśnił szef POT. Jak zaznaczył, Polska jest ponadto "bardzo dobrze rozpoznawalna w Niemczech", jest "postrzegana jako bezpieczne miejsce wypoczynku, miejsce bogate w kulturę i naturę".

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wynika, że w pierwszym półroczu 2017 roku liczba niemieckich turystów wzrosła o około 3,7 proc. w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2016 r., co w skali rocznej oznacza wzrost z 6,3 mln do 6,5 mln osób.

Analiza zespołu badawczego Urlaub i Reisen przewiduje, że w 2018 roku Polska przesunie się z 9. na 7. miejsce wśród krajów najchętniej odwiedzanych przez Niemców, wyprzedzając w tym rankingu Francję i Holandię. W przypadku pobytów długoterminowych, niemieccy turyści najchętniej zaglądają na Pomorze, do województwa lubuskiego, na Śląsk oraz na Warmię i Mazury, natomiast przy krótkich pobytach preferują duże miasta: Warszawę, Gdańsk i Kraków.

Turystyka medyczna hitem

- Nowym trendem jest turystyka medyczna, tutaj Polska jest bardzo konkurencyjna, szczególnie polskie uzdrowiska i polskie wybrzeże - powiedział Andrzejczyk. Jak podkreślił, niemieckie kasy chorych mają podpisane stałe umowy z polskimi uzdrowiskami. Szef POT wskazał ponadto na rozwój turystyki indywidualnej, szczególnie wśród turystów w wieku 25-50 lat.

Odnosząc się do incydentów o charakterze ksenofobicznym czy rasistowskim w Polsce, Andrzejczyk powiedział, że są one zjawiskiem marginalnym, a polskie władze "bardzo mocno akcentują, że nie będzie tolerancji dla tego typu incydentów". Jego zdaniem nie mają one wpływu na decyzje zagranicznych turystów o przyjeździe do Polski.

Na targach ITB w Berlinie Polska prezentuje się tradycyjnie w hali 15.1. W targach bierze udział około 80 wystawców - regionów, miast i pojedynczych firm turystycznych.

Merkel: Turystyka likwiduje uprzedzenia

W 52. edycji ITB uczestniczy 10 tys. firm ze 186 krajów. Partnerem honorowym targów jest niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie, "polityczna ojczyzna" Angeli Merkel, gdzie spędziła dzieciństwo i gdzie znajduje się jej okręg wyborczy.

Podczas otwarcia targów we wtorek (6.03.) Merkel powiedziała, że turystyka jest przykładem szans, jakie stwarza globalizacja. "Turystyka żyje z otwartości na świat i wspiera tę otwartość, likwidując uprzedzenia" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Jacek Lepiarz, Berlin, Redakcja Polska Deutsche Welle

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Deutsche Welle

Podziel się

~emigrant -

Byłem na krótkiej wycieczce w Portugalii. Dokładnie w Porto. W sumie 4 dni. Za niezły hotel dla 2 osób na 3 noce zapłaciłem 175€ . Za wynajęcie samochodu na 3 dni 46 €. Doskonała kawa espresso 1 €!!. Jedzenie w restauracji - dobre i bardzo tanie. Podobny pobyt w Polsce kosztuje mnie o wiele więcej!

~Mariusz -

Rok temu Kołobrzeg.. Knajpka na plaży.. Niemiec u rosyjskiej kelnerki zamawiał piwo po polsku..W Polsce taniej i bezpieczniej. Na plaży możesz nocować to nie Rimini.

~ecik -

Z tą rozsądną ceną przesadziliście - właśnie jestem na etapie "rezerwowania" terminu wczasów letnich 2018. 30% ofert z Chorwacji przebija standardem i ...ceną polskie "kurorty" tudzież "apartamenty" o kwaterach prywatnych i domach letniskowych nie wspominam. Ruletka - to dobre określenie dla odpowiedzi w sprawie rezerwacji w większości polskich miejsc wypoczynkowych nad morzem. Najczęściej słyszę pytanie: A ile Panu powiedzieli w Jastarni, Helu czy Władysławowie?... zazwyczaj pytam o parking, psa, czajnik, telewizor, łazienkę. Bywa różnie - a trafić miejsce z takimi "luksusami" - to właśnie ta ruletka.

~paniszerknot -

Bez targów już się pchają - u mnie mają wypas bez chemii i rosoterapie darm - z tym prpagandowym raszmem ksenoparanoją - to zacznijcie się już leczyć

Gość

Piszesz jako Gość