Tchórzewski - samorządy chcą opłaty za wjazd do stref niskiej emisji

Poniedziałek, 12 marca (18:30)

To samorządy upomniały się o opłatę za wjazd do stref czystego transportu, zgadzamy się z tym - zapowiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. W projekcie nowelizacji ustawy o OZE pojawił się zapis o takiej opłacie w wysokości do 25 zł za dobę lub nowego abonamentu.

Stare samochody już do miast nie wjadą? /INTERIA.PL

"Samorządy się upomniały, twierdząc, że strefy bez opłaty za wjazd są bez sensu. Takie są wnioski samorządów i my się z nimi zgadzamy. Opłata pozwoli zgromadzić pieniądze na działania proekologiczne" - powiedział minister Tchórzewski w poniedziałek w Toruniu. "Ja uważam za słuszne, żeby samorządy miały możliwość pobierania tych opłat w jakimś ograniczonym zakresie. Podzielam taki pogląd i staram się w tej dziedzinie pomóc" - dodał.

Możliwość wyznaczenia stref czystego transportu przewiduje ustawa o elektromobilności. W trakcie prac parlamentarnych wykreślono z niej jednak możliwość poboru opłaty w wysokości do 30 zł dziennie za wjazd do takiej strefy pojazdem z silnikiem spalinowym.

W przyjętym już przez komitet stały Rady Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach znalazł się zapis, modyfikujący ustawę o elektromobilności i zakładający, że opłata za wjazd do strefy niskiego transportu może wynosić maksymalnie 25 zł za dobę lub 2,5 zł za godzinę, przy czym może mieć formę abonamentu lub ryczałtu.

W 2005 r. UE przyjęła strategię mającą na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z elementów walki ze smogiem jest w pierwszej kolejności ograniczenia, a później całkowita eliminacja samochodów spalinowych z centrów miast.

Europejskie miasta już wprowadzają zakazy wjazdu samochodów spalinowych do centrum, ograniczają ruch tranzytowy, inwestują w infrastrukturę rowerową i transport publiczny. Powoli standardem stają się strefy wolne od pojazdów silnikowych.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

PAP

Podziel się

~Waldek -

Nieistotne jest czego chcą samorządy tylko czego chcą ludzie. Samorządy mają wypełniać wolę mieszkańców. Jeśli coś chcą wbrew woli mieszkańców to mają lądować dożywotnio w więzieniu.

Gość

Piszesz jako Gość