Rząd chce zakazać szkół wyznaniowych w Szwecji, mogą stracić chrześcijanie

Wtorek, 13 marca 2018 (16:32)

Szkoły wyznaniowe będą w Szwecji zakazane - ogłosił we wtorek szwedzki rząd. To efekt ujawnionych przez media kontrowersji w szkołach muzułmańskich. Na zmianach mogą jednak stracić uczniowie cenionych szkół chrześcijańskich oraz katolickich.

Rząd chce zakazać szkół wyznaniowych w Szwecji. Nz. pdo szkołą w Karlstadt /AFP

- Szwedzką szkołą powinni kierować nauczyciele i pedagodzy, a nie księża lub imamowie - ocenił socjaldemokratyczny minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi.

Pochodzący z Iranu minister wyznał, że sam doświadczył religijnego ucisku w irańskim systemie szkolnictwa. - Nie mogę pojąć, że pozwoliliśmy na to zjawisko w szwedzkiej szkole. (...) Musimy skupić się na szkole, która szanuje nasze (szwedzkie - PAP) wartości - podkreślił Shekarabi.

Wtórowała mu minister ds.szkolnictwa średniego Anna Ekstroem, która przyznała, że problematyczne jest stosowanie reguł przez niezależne szkoły wyznaniowe, a także nadzór nad nimi oraz kontrola ze strony administracji państwowej. - Znamy przypadki segregacji ze względu na płeć nie tylko na lekcjach, ale także w autobusach. Słyszeliśmy opinie wyrażane przez przedstawicieli szkół o profilu wyznaniowym, które nie powinny mieć miejsca w szwedzkiej szkole - podkreśliła Ekstroem.

W ubiegłym roku telewizja TV4 ujawniła nagrany ukrytą kamerą film, na którym widać, jak do autobusu należącego do muzułmańskiej szkoły Al Azhar na przedmieściach Sztokholmu chłopcy wchodzą przednimi drzwiami, a dziewczynki są zmuszane do wejścia tylnymi drzwiami. W klasach uczniowie są separowani ze względu na płeć, a chłopcy uczeni są, by nie podawać ręki kobietom.

Według szwedzkiego rządu, istniejące szkoły wyznaniowe będą przekształcane w świeckie.

Na likwidacji szkół wyznaniowych mogą stracić uczniowie innych, niebudzących zastrzeżeń placówek o profilu religijnym - chrześcijańskim oraz katolickim.

Sprzeciw wobec ogłoszonego przez rząd rozwiązania wyraziła szwedzka Rada Chrześcijan, w której zasiadają m.in. biskup ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji Antje Jackelen oraz katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius. W oświadczeniu opublikowanym we wtorek w gazecie "Svenska Dagbladet" napisano, że na zakazaniu szkół wyznaniowych społeczeństwo może więcej stracić niż zyskać, a chrześcijańskie nauczanie jest nierozerwalnie związane z europejską kulturą i nauką.

Podobnie krytyczne są środowiska chrześcijan prowadzące niezależne szkoły. - Propozycję rządu uważam za absurdalną. To próba rozwiązania problemu zbyt dużym kalibrem broni - twierdzi Magnus Westergard, zarządzający w Uppsali trzema szkołami o profilu chrześcijańskim. Według niego "szkoła chrześcijańska integruje, a nie segreguje", a do placówki uczęszczają także niewierzący.

Chrześcijańskie czy katolickie szkoły w Szwecji są cenione ze względu na dobre wyniki uczniów w nauce oraz obowiązującą w nich dyscyplinę. W wielu z nich przed zajęciami odbywa się wspólna modlitwa. Do niektórych tego typu placówek dziecko trzeba zapisać z kilkuletnim wyprzedzeniem.

W Szwecji istnieje 70 niezależnych szkół wyznaniowych, prowadzonych przez stowarzyszenia lub związki wyznaniowe. Na swoją działalność otrzymują także publiczne dotacje. 80 proc. takich placówek ma profil chrześcijański.

Polecamy: PIT 2017

PAP

Podziel się

~juurg -

Islamiści w Szwecji świetnie poradzą sobie w konspiracji lub na terenach gdzie władze Szwecji nie mają wstępu Straci natomiast cywilizacja łacińska, która kształtowała Europę przez ponad 1000 lat.

~Patriota -

W Polsce podobnie jak w Rosji czy w Iranie władza dogadała się z kościołem i mamy państwo wyznaniowe nawet sklepy nam pozamykali w niedzielę. Co będzie jutro zakażą stosowania prezerwatyw ? PIS to są bardzo chorzy ludzi to jest ten odsetek ludzi który do niczego się nie nadawał nie wyjechał na zachód nie otworzył firmy prywatnej w Polsce nie poznał systemu państwa którym teraz rządzi. PIS to dno i wodorosty jeszcze gorsze niż PO a ten ich Kukiz 15 jakaś kreowana na umiarkowaną prawice sterowana przez służby wydmuszka podobnie jak dawnej samoobrona odda głosy swoich wyborców pisowi

~jurgur -

NIE BYŁOBY Ż A D N E G O PROBLEMU Z WYZNAWANIEM WIARY W SZWECJI GDYBY NIE ZACZĘLI PRZYJMOWAĆ TZW.UCHODŹCÓW !!!!!!!!!!!

Gość

Piszesz jako Gość